Dolar
6.8631
0.0276%
Euro
7.7683
0.0927%
Altın
1801.47
0.1606%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.345
0.0972%
Bitcoin
63777.49
0.2093%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Çocuklara karne korkusu aşılamayın

  Başarısız karnelere gösterilen aşırı tepkiler, çocuklarda yaşamları boyu silinemeyecek olumsuz izler oluşmasına neden olabiliyor
  • 10.06.2014 - 11:31
  Çocuklara karne korkusu aşılamayın

  Çocuklara karne korkusu aşılamayın #1

  Karne alındıktan sonra çocuklara hemen eksik olan konuları ve dersleri çalışmasını, arkadaşlarına yetişmesini söylemek yerine, onlara tatil yapması için zaman vermeli ve o dönemi kaliteli bir şekilde geçirmesinin sağlanması önerisinde bulunan Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, karnedeki notlarların çocuğun başarısının bir göstergesi olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

  'OKULDAKİ BAŞARI KİŞİLİĞİYLE ALAKALI DEĞİL'

  ''Çocuklara okuldaki başarısının kişiliğiyle alakalı olmadığı, kişiliğinin değerlendirilmediği sadece başarı yönünden çeşitli eksikleri olduğunu belirtmek gerekir. Okuldaki başarısındaki, eksiklikler tamamlandıktan sonra her şeyin yoluna gireceğine çocuklar inandırılmalıdır. Bu sayede çocukta herhangi bir özgüven eksikliği probleminin oluşmaması sağlanacaktır. Çocuğunuzun başarısız olduğu derslerin üzerinde durmak yerine, başarılı olduğu konuları, spor, müzik ve resim vs. gibi alanlarda var olduğunu, bunları başardığına göre dersleri de kolaylıkla halledebileceğini ona söyleyerek cesaretlenmesini sağlayabilirsiniz. Önemli olanın o derste başarılı olmak yerine onun ne kadar çaba sarfetmiş olduğunu belirtirseniz çocuğunuz için önemli olan olumlu adımı atmış olursunuz. Çocuğunuzu asla yargılamayın, başarısızlıklar halledilir; ancak çocuğunuz üzerinde bıraktığınız ufacık kötü etki, psikolojik anlamda ciddi bozukluklara neden olabilir. Aileler öncelikle çocuklarını çok iyi gözlemlemeliler. Onları tanımalı, hangi konular ve çalışmalardan zevk aldığını öğrenerek derse nasıl çalışması ve adapte olması gerektiğini öğretmeliler. Eğer çocuğunuz elinden geleni yaptığını düşünüyor ve sizde bunu görüyorsanız karnenin sonucu ne olursa olsun o karne iyi bir karnedir. Unutulmaması gereken en önemli şey çocukların psikolojik ve fizyolojik sağlıklarının her şeyden önemli olduğudur."

  Görüş Bildir