Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.147
-0.63%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Çocukların indirdiği oyunların bedeli geri ödenmeli

  Çocuklar tarafından habersiz indirilen oyunların bedeli iade edilmeli!
  • 27.12.2011 - 17:19
  Çocukların indirdiği oyunların bedeli geri ödenmeli

  Çocukların indirdiği oyunların bedeli geri ödenmeli #1

  Gsm operatörlerinin servis sağlayıcılar ile yaptıkları iş ortaklıkları anne ve babaları mağdur ediyor. Akıllı telefon sahiplerinin çocuklarının bu cihazlara ilgi göstermesi ebeveynlerinden habersiz uygulama veya oyun indirmelerine veya bunlardaki uygulama içi satın alma opsiyonu kullanarak ek özellikler satın almalarına kapı açıyor.

  'HUKUKA AYKIRI'

  Şikayetvar'ın Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, fiil ehliyetine sahip olmayan çocukların indirdiği oyunlar sonrası borçlandırılmaya gidilmesinin hukuka aykırı olduğunun altını çizdi.

  OYUNLARI TELEFONLARA İNDİRENLERİN YÜZDE 90'I ÇOCUK

  Cep telefonlarında yüklü olarak bulunan demo oyunların mesaj yolu ile satın alınması çok kolay iken yanlışlıkla yapılabilecek onaylamanın geri iadesi ise oldukça zor olabiliyor. Servis sağlayıcılar onay mesajı gönderdikleri için kullanıcıyı sorumlu tutarken GSM operatörleri ücret iadesinin mümkün olmadığını belirtiyor. Türkiye'nin En Büyük Şikayet Portalı Şikayetvar'dan elde edilen bilgilere göre bu oyunları telefonlara indirenlerin yüzde 90'ı çocuk.

  ONAY SİSTEMİNE ÇOCUK KİLİDİ

  Yaramaz çocukların ebeveynleri habersiz indirilen uygulama ve oyunlardan çok dertli. Özellikle çocukların ilgilerini daha fazla çeken oyunlarda ek özellik paketleri uygulama içi satış yöntemleriyle alınabilmekte. Bazı oyunlarda bu ek özelliklerin fiyatları üç haneli değerlere kadar çıkabiliyor. Gsm operatörlerinin gönderdiği mesajlar ile abonelik işlemi başlatıyor. Operatörlerin mesaj onay sistemine çocuk kilidi getirmesi gerekiyor çünkü; çocuklar tarafından büyüklerin izni olmadan yapılan üyelikler haftalık olarak ücretlendirildiğinden anında dahi üyelik iptali yapılsa aboneler bir haftalık ücreti ödemek zorunda bırakılıyor. Cep telefonlarında yüklü olarak bulunan demo oyunların mesaj yolu ile satın alınması çok kolay iken yanlışlıkla yapılabilecek onaylamanın geri iadesi ise oldukça zor olabiliyor

  'OYUN TUZAĞINA DİKKAT EDİN'

  Gsm operatörlerinin kendi abonelerini mağdur ettiğini kaydeden Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, "Cep telefonlardaki oyun tuzağına dikkat edin. Şikayetlerden elde edilen bilgilere göre habersiz indirilen ve kullanılmayan hizmet sonrası birçok kullanıcı ücret iadesi istiyor. Aboneliklerin iptali mümkün iken anlık olarak satılan oyunların ücretinin iadesi mümkün olmuyor. Hizmet kullanımı kullanıcı tarafından onay verildiği için mümkün olmuyor" dedi.

  Gelen şikayetlerin yüzde 90'ının çocuklar tarafından ebeveynlerin haberi olmadan satın alınan uygulamalar olduğuna dikkat çeken Deveci, sözleşmelerde fiil ehliyetinin olması gerektiği için çocuklar tarafından satın alınan uygulamaların geçersiz olduğuna dikkat çekti. Deveci, görüşünü şöyle açıkladı:

  "İki tarafın karşılıklı ve birbirlerine uygun bir biçimde rızalarını beyan etmesiyle sözleşme tamamlanır. Bir şahsın, kendi irade ve fiili ile hak edinebilme ve borç altına girebilme ehliyetine fiil ehliyeti denir. Belirtilen işlemleri gerçekleştirebilmek birtakım şartlara bağlıdır. Bunlardan birisi de yaş unsurudur. 15 yaşında bir çocuğun fiil ehliyetine sahip olmadığı açıktır. Kişinin reşit kılınması için 15 yaşını tamamlamış olması gerekir. Bu nedenle çocuklar tarafından indirilen oyunlar sonrası tüketicilerin borçlandırılması hukuka aykırıdır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir