Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
490.968
-0.51%
7ºC
İstanbul
Güneşli 7 C

  Cudi Dağı'nda piknik

  Uzun yıllar Çatışmaların yaşandığı Cudi'de şimdi piknik zamanı..
  • 12.04.2013 - 14:02
  Cudi Dağı'nda piknik

  Cudi Dağı nda piknik #1

  Çözüm süreci ile birlikte Cudi Dağı'nın Şırnak'ın Silopi İlçesi kısmında daha önce terör olayları nedeniyle boşaltılan köylerdeki tarlalar sahipleri tarafından ekilmeye başlandı. Köylüler, 1990'lı yıllarda terk ettikleri ve bir kısmı Genelkurmay Başkanlığı tarafından 'yasaklı bölge' kapsamına alınan Cudi Dağı eteklerindeki Başak, Esenler, Dedeler ve Uyanık köylerindeki tarlalarına döndü. Geçtiğimiz aylarda sık sık çatışmaların yaşandığı bölgeye çocuklarıyla birlikte gidip piknik yapan ve tarlalarını eken köylüler, terk ettikleri köylerine geri dönmek istediklerini dile getirdi.

  24 YIL ÖNCE TERK ETTİ, ŞİMDİ DÖNMEK İSTİYOR

  Terör olayları nedeniyle, yaşadığı Uyanık Köyü'nü 24 yıl önce terk etmek zorunda kaldığını söyleyen 51 yaşındaki Reşit Bildik, şehir hayatına alışamadığını ve köyüne geri dönmek istediğini belirtti Bildik, "Biz barış istiyoruz. Köyümüze geri dönmek istiyoruz. Biz kardeşlik istiyoruz. Savaşın olmasını istemiyoruz" dedi. Boşatılan Başak Köyü'nün eski muhtarı 73 yaşındaki Mehmet Bilen de, "Köyümüze geri dönmek istiyoruz. Yolumuzun asfaltlanmasını elektrik ve suyun buralara getirilmesini istiyoruz. Barışın gelmesine de çok sevindik" dedi.

  Cudi Dağı'nda piknik

  "AKİL İNSANLARDAN BİR RİCAMIZ VAR"

  Başak Köyü'ne terk edenler arasında bulunan 37 yaşındaki Sevkan Bilen de düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Bu köylere tekrar dönmek istiyoruz. Akil insanlardan bir ricamız var. Bunu da gündemlerine alsınlar. Köylerin tekrardan inşası için yolu, suyu elektriği her anlamda yapılmasını istiyoruz. Biz tekrardan köylerimize dönmek istiyoruz. Toprağımızı sürmek istiyoruz. Hayvancılık ve tarım yapmak istiyoruz. Bu topraklar bizim için kutsaldır. Cudi dağı hemen arkamdadır. Yetkililerden, akil insanlardan köylere dönüş için bir platform oluşturulmasını talep ediyoruz."

  "BU TOPRAKLARDA KARDEŞÇE YAŞAMAK İSTİYORUZ"

  1990'lı yıllarda terör olaylarında dedesine ait yıkılan evi ve o dönemde gittiği okulu gösteren 39 yaşındaki Mehmet Bilen ise, "İlkokulu bu okulda okudum. 1986 yılında ben bu okuldan mezun oldum. Eskiden bu köyde nasıl yaşıyorsak tekrar öyle yaşamak istiyoruz. Bu topraklarda insanca kardeşçe yaşamak istiyoruz" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir