Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.700
-0.14%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Devlet mucit için kesenin ağzını açtı

  Hükümet, "Projem var ama param yok" diyen genç mucitlere sahip çıkacak.
  • 10.09.2013 - 08:58
  Devlet mucit için kesenin ağzını açtı

  Devlet mucit için kesenin ağzını açtı #1

  Hükümet genç mucitlere destek için kesenin ağzını açtı. Teknolojik sorunlarını çözmek için üniversitelerin kapısını çalan işletmelerin masraflarını devlet karşılayacak. Şirketlerin Ar-Ge yoluyla çözülebilecek ihtiyaçlarını ülkedeki bir üniversiteyle işbirliği yaparak gidermesi için başlatılan San-Tez Projesi'nde bu yıl için başvuru süreci başladı. Proje kapsamında yeni ürün geliştiren mucidin masraflarının yüzde 75'i devlet tarafından karşılanacak. San-Tez destekleri için 50 milyon TL'lik bütçe ayrılırken başvurular 16 Eylül 2013'e kadar alınacak. Bakanlık, üniversitelerle ortak olarak geliştirilen teknoloji projelerinde, tutarın yüzde 75'ini hibe olarak ödeyecek. Bu destek tutarı işletmelerin hesabına 3'er aylık dönemler halinde yatırılacak.

  750 PROJEYE 200 MİLYON LİRA DESTEK

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu yıl proje için 50 milyon TL'lik bütçe ayırdıklarını söyledi. Bugüne kadar yaklaşık 2 bin proje müracaatının olduğunu belirten Ergün, bunlardan 750'ye yakınının bakanlık tarafından desteklendiğini ifade etti. Bakan Ergün, "Program kapsamında bugüne kadar yaklaşık 200 milyon TL proje desteği verildi" dedi. Ergün ayrıca, destek programı kapsamında üretilecek Ar-Ge projelerinde; makinedonanım, sarf malzemesi, hizmet alımı, seyahat ve personel giderleri ücretlerinin bakanlık tarafından karşılandığını da kaydetti.

  BUGÜNE KADAR DESTEKLENEN BAZI KEŞİFLER

  AKILLI BUZDOLABI

  Söz konusu projeyle geliştirilen koku sensörleri, buzdolabında bozulan gıdaları kullanıcıya anında bildiriyor.

  FELÇLİLERE EL

  Keşifle felçli hastalar yatağa bağımlı olmaktan kurtulacak. Belden aşağısı felçli veya güç kaybına uğramış bireylerin yürümeleri sağlanacak.

  KALP PİLLİ MR

  Kalbinde pil takılı olanlar da artık MR çektirebilecek.

  MİLLİ UÇAK

  Bu proje ile, TEI'de halihazırda yürütülmekte olan 1.000 beygir motor projesi çerçevesinde bir çekirdek motorun prototip tasarımı ve üretiminin yapılması hedefleniyor.

  RADARLARA YERLİ DOPİNG

  Radar Sinyal İşleme Cihazının Geliştirilmesi Projesi yerli imkânlarla tamamlanacak. Askeri platformları ve sivil havacılık trafik kontrol sistemlerinin önemli alt alanlarından olan radar video dağıtım sisteminde ithalata bağımlılık bitecek.

  75 BİN TL TANITIM DESTEĞİ

  Devlet mucitlerin projelerinin oluşmasından sonra 75 bin TL de tanıtım desteği verecek. Sanayi Bakanı Ergün, mucit firmalara yurtdışı tanıtımpazarlama etkinlikleri için 50, yurtiçi etkinlikleri için 25 olmak üzere toplam 75 bin TL destek verileceğini belirtti.


  Görüş Bildir