Euro
10.1173
0.58%
Dolar
8.6116
1.01%
Altın
484.9
0.91%
Borsa
1.421
0.19%
Bitcoin
407.500
1.25%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Diyanet'ten kardeşlik mesajı

  "Bizi kardeş kılan o kadar çok haslet var ki.."
  • 17.04.2012 - 03:41
  Diyanet'ten kardeşlik mesajı

  Diyanet ten kardeşlik mesajı #1

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kayseri Müftülüğü'nce Kadir Has Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programında, Hazreti Muhammed'i görmeden iman edenlerin O'nun kardeşleri olduğunu belirterek, ''Sizler Sevgili Peygamberimizin kardeşlerisiniz, bunun bilincinde olmamız lazım'' diye konuştu.

  ''Millet olarak yüreklerimizde muhteşem bir peygamber sevgimiz var'' diyen Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

  PEYGAMGERİN UĞRUNA CANINI FEDA ETTİĞİ KARDEŞLİK..

  ''Sevgide sorunumuz yok ama milletimizin yüreğindeki bu sevgiyi bilgiye ve yaşantıya dönüştürmemiz gerekiyordu. Onun için 'anmaktan anlamaya' şiarıyla Kutlu Doğum Haftası düzenliyoruz. Sadece Türkiye'de değil gönül coğrafyamızın tamamında aidiyet duygusu bu vesileyle yaşıyor. Her yıl Kutlu Doğum Haftası için insanların unutmaya yüz tuttuğu Sevgili Peygamberimizin bize öğretmek için canını feda ettiği yüce değerlerinden birini ön plana çıkararak O'nun bir özelliğini anlatmaya çalışıyoruz. Geçen yıl merhameti konuşmuştuk, bu yıl kardeşliği konuşuyoruz. O'nun kardeşliği dilinde söylem, edebiyat değil bir ahlaktır, bir hukuktur.''

  Kardeşliğin 3 farklı anlamda algılanabileceğini ifade eden Görmez, bunlardan birinin tüm insanların Adem ve Havva'dan gelmesi nedeniyle aynı insanlık alemine mensup olmalarından kaynaklanan kardeşlik olduğunu söyledi.

  "İSLAM KARDEŞLİĞİ HERŞEYDEN ÜSTÜNDÜR"

  Bu kardeşliğin rengi, dili, dini, ırkı ne olursa olsun tüm insanları birleştiren bir kardeşlik olduğunu ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

  ''Bu kardeşlikten ikincisi İslam kardeşliğidir. Hepimiz aynı inancın mensuplarıyız, aynı Allah'a iman ediyoruz, aynı kitaba iman ediyoruz ve aynı peygamber sevgisiyle doluyuz. Bizi kardeş kılan o kadar çok haslet var ki. İslam kardeşliği menfaat temelli değil iman ve takvada birleştiren kardeşliktir. İslam kardeşliği biyolojik kardeşlikten çok daha üstündür. Bu kardeşlik bizi Allah'ın rızası potasında eriten kardeşliktir. Zaman zaman bu kardeşliği ihmal ediyoruz. Başka tercihlerimiz, mensubiyetlerimiz var. Her birimizin farklı bir rengi, farklı bir ırkı olabilir, farklı bir bölgede dünyaya gelmiş olabiliriz, farklı bir ideolojimiz, farklı mezhebimiz, farklı meşrebimiz olabilir ama tüm bunları İslam kardeşliğinin önüne geçirdiğimizde tehlike çanları başlamış demektir.''

  "AYNI VATANDA KOMŞUYUZ"

  Üçüncü kardeşlik türünün millet olarak aynı kültür, medeniyet, aynı vatana sahip olmak, komşu olmak, aynı sevinç ve üzüntüleri paylaşmaktan kaynaklanan kardeşlik olduğunu kaydeden Görmez, tüm bu kardeşliklerin insanlara sorumluluk yüklediğini söyledi.

  İnsanların birbirini affetmeyi öğrenmesi gerektiğini belirten Görmez, hiçbir Müslümanın bir Müslümana zulüm edemeyeceğini, haksızlık edemeyeceğini, tepeden bakamayacağını sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir