Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
412.989
-1.40%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ, vatandaşları güvenli doğalgaz kullanımı konusunda uyardı
  • 03.11.2013 - 10:28
  Doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

  Doğalgaz kullanımında dikkat edilmesi gerekenler #1

  Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "sessiz katil" olarak nitelendirilen zehirli karbonmonoksit sızıntılarına karşı baca temizliği ve düzenli güvenlik kontrolünün şart olduğu vurgulandı.

  Kullanıcıların tesisatlara kesinlikle müdahale etmemeleri ve yetkisiz kişilerin müdahale etmesine de izin vermemeleri gerektiği kaydedildi.

  Açıklamada, ısınmada kullanılan başlıca fosil yakıtlardan odun, kömür, doğalgaz, gaz yağı ve tüp gazının yapısındaki karbon nedeniyle bir atık olarak ortaya çıkan karbonmonoksitin, kullanım hataları ve tesisat sorunları nedeniyle zehirlenme riskine neden olduğu belirtildi.

  DÜZENLİ BACA KONTROLÜ ŞART

  Hangi yakıt kullanılırsa kullanılsın bacaların düzenli kontrol edilmesi ve temizlenmesi, cihaz bakımlarının da periyodik olarak her yıl yaptırılması gerektiği aktarıldı.
  Doğalgazın güvenli kullanımıyla ilgili kamuoyunun duyarlı olmaya davet edildiği açıklamada, tesisatlara yetkisiz kişilerin müdahale etmesinin ölümcül sonuçlar doğurabileceğine işaret edildi.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

  Açıklamada, doğalgazın güvenli kullanımı için dikkat edilmesi gereken konular şöyle sıralandı:

  - Tesisatlarınıza kesinlikle müdahale etmeyin ve yetkisiz kişilere müdahale ettirmeyin.

  - Bacalı cihazların bulunduğu odalarda, mekanlarda kesinlikle yatmayın, uyumayın. Bacalı cihaz bulunan odanın kullanım amacını değiştirirken mutlaka İGDAŞ'a haber verin.

  - Gazınızı açtırdıktan sonra tesisatınıza yeni bir cihaz bağlatırsanız, mutlaka bu durumdan İGDAŞ'ı haberdar edin. Bunun için İGDAŞ Çağrı Merkezi 444 36 36'yı arayabilirsiniz.

  - Pencere veya duvarınıza monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da doğalgazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezlerinizi asla iptal etmeyin ve kapatmayın.

  - Ocağınızı temizlerken ocağı doğalgaz tesisatına bağlayan esnek bağlantı elemanını çektirmeyin. İşlevselliğini ve sızdırmazlık özelliğini sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

  - Yakıcı cihazlarınıza her yıl ısıtma sezonu başında yetkili servisler aracılığıyla bakım yaptırın. Bacalı cihaz kullanıyorsanız, cihazınızın baca sensörünün çalışıp çalışmadığını yetkili servise mutlaka kontrol ettirin.

  - Bacalarınızı baca gazının kimyasal yapısından veya diğer dış etkenlerden dolayı deformasyona uğraması ihtimaline karşı yılda en az bir kez itfaiye tarafından yetkilendirilen baca temizleme firmalarına kontrol ettirin.

  - Doğalgaz tesisatlarınıza her yıl ısıtma sezonu başında sertifikalı firmalar aracılığıyla genel kontrol ve bakım yaptırın. Sertifikalı firmalara www.igdas.com.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

  - Lodoslu havalarda baca çekişi olumsuz yönde etkileneceğinden bacalı cihaz kullanırken baca gazı sızıntısına karşı daha dikkatli olun. Bacalı cihaz bulunan odadaki menfezlerinizin açık olmasını sağlayın.

  - Doğalgaz boru ve bağlantı elemanlarını antipas üzerine sarı renkli yağlı boya ile boyayın. Boyama işleminde su bazlı boya kesinlikle kullanmayın.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir