Petrol
79.63
-3.69%
Euro
19.5048
-0.23%
Dolar
18.6326
-0.03%
Altın
1.061
0.25%
Borsa
5000
0.00%
Bitcoin
321.590
0.25%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Doku nakillerinden sevindirici haber

  Uğur Acar ve Atilla Kavdır'ın doku nakillerinden sevindirici haber geldi.
  • 17.03.2012 - 11:50
  Doku nakillerinden sevindirici haber

  Doku nakillerinden sevindirici haber #1

  Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar ile çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'a uygulanan yoğun fizik tedavi sonunda Acar yüz kaslarını, Kavdır ise parmaklarını hareket ettirmeye başladı.

  FİZİK TEDAVİ SONUÇ VERDİ

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde 21 Ocak'ta gerçekleştirilen ameliyatın üzerinden iki aya yakın süre geçerken, yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar veçift kol nakli yapılan 34 yaşındaki Atilla Kavdır'ın fizik tedavi süreçleri devam ediyor. Her iki hasta da AÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi fizyoterapistleri tarafından haftanın 5 günü sabah ve öğleden sonra iki seansta uygulanan fizik tedaviye olumlu yanıt veriyor.

  Yüz nakilli Acar'ın yüz ve mimik egzersizleri sonucunda alın bölgesindeki kasları çalıştırabildiği ve bu nedenle alın çizgilerinin ortaya çıktığı belirtildi. Uğur Acar'ın yüzündeki mimik kaslarının ilerleyen günlerde gelişmesinin hızlanacağı aktarıldı.

  Çift kol nakilli Kavdır'ın ise rutin fizik tedavinin yanında aralıklarla uygulanan elektrik tedavisi sayesinde eklem hareketlerini yapabildiği kaydedildi. Ameliyat sonrası kollarda oluşan yaraların iyileştiği ve ödemlerin azaldığı belirtilirken, özellikle sağ kolda hareketliliğin gözle görülür oranda arttığı vurgulandı. Kavdır'ın kol ve parmaklarını rahatlıkla hareket ettirebilecek durumda olmasına rağmen, iyileşme sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için hem doktorların hem de fizyoterapistlerin sınırlı hareketleri yapmasına izin verdiği belirtildi.


  Görüş Bildir