Petrol
96.5
3.04%
Euro
18.2418
-0.11%
Dolar
18.0679
-0.06%
Altın
1.019
0.25%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
426.887
0.51%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Dr. Koç'un Manevî - Danışmanlık projesi tamamlandı

  DDr. Mustafa Koç'un “Müslüman-Türk Diasporasına Yönelik Manevî- (Psikolojik) Danışmanlık” temalı projesi tamamlandı.
  • 16.07.2013 - 12:34
  Dr. Koç'un Manevî - Danışmanlık projesi tamamlandı

  Dr. Koç un Manevî - Danışmanlık projesi tamamlandı #1

  T.C. Londra Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği'ne bağlı olarak 2010 yılından bu yana İskoçya'nın başkenti Edinburgh'ta din hizmeti veren din psikoloğu Dr. Mustafa Koç, bölgedeki görevine başladığı tarihten bugüne, -sahadaki pratik din hizmetlerinin yanı sıra- devam ettiği 'manevî-(psikolojik) danışmanlık' projesini tamamladı. 01 Mayıs 2010 – 01 Mayıs 2013 tarihleri arasında "Müslüman-Türk Diasporasına Yönelik Manevî-(Psikolojik) Danışmanlık" temalı üç yıldır devam eden rehabilitasyon uygulamasında, gönüllü katılım esasına göre altı danışan ile yüz yüze görüşmeler yapılarak proje bitirilmiş oldu.

  Din psikoloğu Dr. Koç tarafından yürütülen bu çalışmanın bir bölümü ise, Ocak 2011 – Nisan 2012 tarihleri arasında 'Manevî-(Psikolojik) Danışmanlık Çalışması: Edinbugh Türk-Müslüman Göçmenleri Örneklemi/A Study of Pastoral Counselling: Sample of Edinburgh Turkish-Muslim Immigrants' adıyla Edinbugh Üniversitesi Teoloji Fakültesi'nde çalışılmıştır. 'Misafir öğretim üyesi' statüsüyle doktora-sonrası projesi kapsamında, adı geçen üniversitede bir bölümü çalışılan bu uygulamalı araştırma, aynı zamanda Birleşik Krallık'ta dâhil olmak üzere, Avrupa'da ve Amerika'da, alan uzmanı olarak bir diyanet personelinin gerçekleştirdiği ilk proje olması bakımından da ayrı bir önem taşıyor.

  GÖÇMENLER ÜZERİNDE BÜYÜK ETKİSİ OLACAK

  Manevî-(psikolojik) danışmanlık projesinin Edinburgh Üniversitesi'ndeki danışmanlığını üstlenen Prof. Dr. James L. Cox'a göre: din psikoloğu Dr. Koç'un doktora-sonrası bu çalışması, Edinburgh'ta yaşayan Türk-Müslüman göçmenler üzerinde çeşitli terapötik yaklaşımların uygulandığı ampirik bir araştırmadır. Göçmenlerin kendilerini iyi hissetme düzeyleri üzerinde manevî-(psikolojik) danışmanlığın etkilerini test eden bu uygulamadaki herbir terapötik model, onların kaygı ve yalnızlık düzeylerini düşürürken yeni ortama ayak uydurmalarına pozitif yönde katkı sağlamaktadır. Bu araştırma bulguları, psikoterapinin göçmen toplulukların yabancı kültürel ortamlarda sahip oldukları çeşitli psikolojik sorunların üstesinden gelmedeki rolünü inceleyen diğer çalışmalara katkıda bulunacaktır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir