Euro
11.0416
-0.23%
Dolar
9.4972
-0.4%
Altın
547.97
-0.36%
Borsa
1.509
0%
Bitcoin
580.000
-3.10%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Dünyada 600 tane olan foklardan biri Akyaka'da

  Yavru bir Akdeniz Foku, 50 yıl sonra ilk kez Akyaka Azmağı'na beslenmek için geldi.
  • İHA
  • 04.06.2015 - 08:24
  Dünyada 600 tane olan foklardan biri Akyaka'da

  2007 yılının Nisan ayı sonunda İzmir Foça’’da iş adamı Mustafa Koç tarafından tedavisi üstlenilen ve Muğla kıyılarının sevimli maskotu haline gelen Akdeniz Foku Badem’den sonra, doğal olarak Akyaka’nın ünlü Azmağı'na gelen dişi yavru fok, sabah saatlerinde beslendikten sonra kayıplara karışıyor.

  Dünyada 600 tane olan foklardan biri Akyaka da #1

  Tehlike altında olan Akdeniz Foku, Yardımcı Doç. Dr. İnci Tüney tarafından Akyaka Azmağı'nda görüntülendi. Fok Badem’in yavrusu olduğu ileri sürülen Akdeniz Foku’nun dünyada 600, Türk sularında ise 50-60 tane olduğu tahmin ediliyor.

  AZMAK’TA 50 YIL SONRA DOĞAL BESLENEN BİR FOK

  Fok Badem’in Muğla kıyılarında hareket seyrini izleyen Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya, Akyaka Azmağı'nda ve Gökova Körfezi'nde yeni görülmeye başlanan Akdeniz Foku ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu bir dişi fok. Burada önemli olan yaklaşık 50 yıldır bir azmağın içine bir Akdeniz Foku’nun beslenmeye gelmesi. Badem’i örnek olarak saymıyoruz. Çünkü Badem’i biz salmıştık Gökova Körfezi'ne. Badem başka bir yerde yavru iken bulup, yetiştirip daha sonra Gökova Körfezi’ne bırakmıştık. Badem de azmakta besleniyordu ama bu fok doğal beslenmek için geliyor” dedi.

  Dünyada 600 tane olan foklardan biri Akyaka da #2

  TÜRK SULARINDA 50-60 TANE VAR

  Nesli koruma altında olan Monachus cinsi Akdeniz Foku’nun Türk sularında 50-60 tane olduğunu belirten Kızılkaya, "Fok’un Akyaka Azmağı'na gelmesi demek, bir üzerinde tehdit hissetmemesi demek, koruma alanlarında istediğini yapıyor. İkincisi burada yiyecek olması demek. Çünkü hayvan en çok beslenme ihtiyacı olduğu zaman azmak ve etrafında yeterince balık buluyor. Bir başka önemli konu da insanlar tarafından bir tehdit olmadığını hissediyor. Bu Akyaka için çok önemli.

  Akdeniz’in en nadir canlısından bahsediyoruz. Şu anda belki sularımızda 50-60 tane var ve bunlardan birisi burada yavru olarak. Üzerinde herhangi bir tehdit olduğuna ve kimseye zarar vereceğine inanmıyorum. Sabahları besleniyor burada ve insanlar ile fazla muhatap da olmuyor. Biraz daha büyüdükten sonra kaybolacak zaten muhtemelen ve daha açıklara gidecek” dedi.

  "KORUMA ÇABALARININ BİR ESERİ"

  Akdeniz Koruma Derneği olarak Gökova Körfezi'nde koruma alanları oluşturma çabalarının sonuç verdiğini belirten AKD Başkanı Kızılkaya, "Akdeniz Foku’nun buraya beslenmeye gelmesi, bizim burada Akdeniz Koruma Derneği olarak verdiğimiz çabaların, korumak için gösterdiğimiz çabaların belli bir noktaya ulaştığını gösteriyor. Akyaka için de Kooperatif için de büyük bir şans bu. Çünkü besin zincirinin en üstteki halkanın yani köpekbalıklarının, fokların sağlıklı olması sistemin sağlıklı olması demek. En büyük halkayı aldığınız zaman sistem tökezlemeye başlıyor. Dolayısı ile Akyaka’da fok görülmesi çok önemli" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir