Petrol
91.56
-0.26%
Euro
18.5227
-0.13%
Dolar
18.573
0.01%
Altın
1.027
-0.34%
Borsa
3458
-1.91%
Bitcoin
376.536
2.47%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Dünyanın en büyük Hz. Muhammed Müzesi açılıyor

  3 bin 500 metrekarelik alana Hz. Muhammed Müzesi.. 2016 yılında hizmete geçirilmesi hedefleniyor.
  • 09.05.2013 - 13:13
  Dünyanın en büyük Hz. Muhammed Müzesi açılıyor

  Dünyanın en büyük Hz. Muhammed Müzesi açılıyor #1

  İstanbul Eyüp'te, Siyer Vakfı tarafından, dünyanın en büyük "Hz. Muhammed Müzesi" açılacak. 'Asrı Saadet Dünyası/Siyer Müzesi' adlı müzede, Hz. Muhammed'in giysilerinden, kullandığı eşyalara, Mescid-i Nebevi'den, Kabe'ye kadar, hayatında yer alan tüm malzeme ve mekanların bire bir benzerleri sergilenecek...

  6 KATTAN OLUŞACAK

  Siyer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Hz. Muhammed'in hayatının anlatıldığı "Asrı Saadet Dünyası/Siyer Müzesi"ni Siyer Vakfı'nın yaptıracağını ve müzeyi 2016 yılında hizmete geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Müzeyi Eyüp'te 3 bin 500 metrekarelik kapalı alanda inşa edeceklerini ifade eden Kaya, "Asrı Saadet Dünyası/Siyer Müzesi 6 kattan oluşacak. Bu müzeyle Hz. Muhammed ile aramızdaki zaman ve mekan mesafelerinin bir nebze de olsa kalkacağını düşünüyoruz. Müzenin şu an yaşadığımız asır ile Asrı Saadet dünyasını bütünleştiren, 'Gül devri' ile de yaşadığımız dünya arasında bağ kuran bir müze niteliğinde olacağını ümit ediyoruz" diye konuştu.

  HZ. PEYGAMBERİN HAYATINDA OLAN HER ŞEY OLACAK

  Siyer Müzesi'nde Hz. Peygamber'in yaşadığı, "asrı saadet" denilen "gül devri"nde yaşanan olaylara ayna tutarak, halkı bilgilendirmeyi amaçladıklarını dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

  "Hz. Peygamberin hayatında olan sosyal ve kültürel objelerden, kullandığı eşyalara, yiyeceklerine, giysilerine kadar hayatında olan her şeyin yer aldığı bir müze kuracağız. Müzede Hz. Muhammed'in kullandığı eşyaların aynısını yaptırıp, sergileyeceğiz. Ayrıca müzede Kabe'nin, Hz. İbrahim zamanındaki ilk inşa halinden tutun, Peygamberimizin Mekke'de doğumu, vahiy gelişi, Hira Mağarası görülebilecek... Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye giderken kullandığı Hicret güzergahı da olacak. Bedir Savaşı'nın yapıldığı yer, Uhud ve Hendek Savaşları, Mescid-i Nebevi'nin, Peygamberin Medine'ye geldiği zaman inşa etmiş olduğu ilk mescidin hali...Dolayısıyla Efendimizin kullandığı eşyaların da olacağı, en ince ayrıntısına kadar her şeyin yer aldığı bir müze inşa edeceğiz. Müzenin bir kapısından girdiğinizde, Kabe-i Muazzama'nın ilk halinden gireceksiniz, son kapısından çıkarken Efendimizle alakalı her şeyi en ince ayrıntısına kadar görmüş olacaksınız."

  EN İNCE AYRINTISINA KADAR BİLECEĞİZ

  Müslümanların Hz. Peygamber'in hayatını en ince ayrıntısına kadar bilmesi gerektiğini ifade eden Kaya, "Dünya ve ahiret mutluluğunu arzu ediyorsak, Hz. Peygamberin hayatını en ince ayrıntısına kadar bilmek zorundayız. Bu müzeyle de Efendimizin dünyasında olan her şeyi detaylı olarak halkımızın istifadesine sunacağız. Hz. Peygamberi daha yakından tanıyıp, bildikçe, ona karşı sevgimizin daha da arttığını göreceğiz" dedi.

  ''AYNISINI YAPTIRIP BURADA SERGİLEYECEĞİZ''

  "Müze için dünyanın her tarafından eşyalar ve kitaplar gelecek" diyen Kaya, sözlerine şöyle devam etti: "İslam ve Avrupa ülkeleri, Türkiye... Dünyanın her bir ülkesinde, Hz. Peygamber'le alakalı ne varsa, aynısını yaptırıp burada sergileyeceğiz. El yazma eserlerin ve basımların aynısını müzede sergileyeceğiz. Müzemizle alakalı hem bir ilmi heyetimiz hem de danışma heyetimiz var. Mekke'den Medine'den akademisyenlerimiz müzeyle ilgili çalışmalar yapacak. Asrı Saadet Müzesi Hz. Peygamberin 63 senelik o bereketli hayatını anlatacak. Örneğin bir baba gözüyle, Hz. Peygamber nasıl bir baba idi ? Bir kayınpeder gözüyle nasıl bir kayınpeder idi ? Nasıl bir peygamber idi ? Nasıl bir İslam komutanı idi ? Müze, Hz. peygamberin hayatının tüm safhalarını kapsayacak şekilde olacak. Buradan herkes istifade edecek. Öyle bir müze kuracağız ki, çocuklar peygamberin çocukluğunu, gençler gençliğini, babalar babalık dönemini tanıyacak. Allah'ın izniyle bu müze sadece Türkiye'de değil, dünyada bir ilk olacak."


  Görüş Bildir