Petrol
108.25
-0.79%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.820
-0.23%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Ebola aşısı 2 ay sonra kullanılabilir olacak

  Bugüne kadar 2000 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Ebola'nın aşısı için yapılan çalışmalar sonuç verdi. Kasım ayında aşı kullanımı başlayacak.
  • 06.09.2014 - 14:15
  Ebola aşısı 2 ay sonra kullanılabilir olacak

  ebola

  Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika'da 2000'den fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola hastalığından iyileşenlerin kanlarından tedavilerde yararlanılabileceğini, üzerinde çalışılan aşıların ise en erken Kasım 2014'te kullanılabileceğini bildirdi.

  YAZILI AÇIKLAMA YAYINLANDI

  Dünya Sağlık Örgütü, Ebola konusunda Cenevre'de iki gün süren ve pek çok konuda 150 uzmanın katıldığı danışma toplantısının ardından yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, şu ana kadar hiçbir aşı ve ilacın Ebola'yı tedavi ettiği veya önlediğinin kanıtlanamadığı belirtildi.

  UMUT VADEDİCİ SONUÇLAR ELDE EDİLDİ

  Bir grup aşı ve tedavinin hayvanlarda denendiği ve umut vadedici sonuçlar gösterdiği ifade edilen açıklamada, bu aşı ve tedavilerin insanlarda güvenli olup olmadığının henüz bilinmediğine ve kullanıldığında yan etkileri olabileceğine işaret edildi. Açıklamada, Ebola'dan iyileşenlerin kanlarının tedavilerde kullanılabileceği bildirildi.

  EN ERKEN AŞI KASIM AYINDA

  Hastalığın tedavisi konusunda şu ana kadar en fazla gelişme sağlanan iki aşının çalışmalarının ABD'de sürdürüldüğü, çalışmaların eylül ortasında Afrika ve Avrupa'da devam edeceği belirtilen açıklamada, aşıların güvenli olduğunun kanıtlanması halinde, ilk olarak en erken kasım ayında sağlık çalışanları üzerinde kullanılabileceği kaydedildi.

  Deneysel ilaçların kısıtlı miktarda olduğuna da dikkati çekilen açıklamada, ilaçları üretme çalışmaları devam etse bile, bu üretimin gelecek aylar için yeterli olmayacağı bildirildi.

  2000'NDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Herhangi bir tedavisi ve aşısı bulunmayan Ebola için Birleşmiş Milletler seferberlik başlatmış ve bu konudaki çalışmaların finansmanı için uluslararası toplumdan 600 milyon dolar talep etmişti. Gine, Sierra Leone, Liberya ve Nijerya'daki salgında bugüne kadar 2000'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, DSÖ, hastalığın toplam 20 bin kişiye bulaşabileceğini bildirmişti. Hastalığa yakalananlardaki ölüm oranının ise yüzde 50'ler civarında olduğu belirtilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir