Euro
9.7191
0.02%
Dolar
8.1654
0.2%
Altın
453.05
-0.22%
Borsa
1.376
0%
Bitcoin
493.892
-0.11%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Ensede unutulan iğne ucuna 10 bin lira tazminat

  Ameliyat esnasında ensesinde unutulan iki iğne ucu için, operasyonu gerçekleştiren doktorlara 10 bin TL'lik dava açtı.
  • 02.08.2013 - 13:02
  Ensede unutulan iğne ucuna 10 bin lira tazminat

  Ensede unutulan iğne ucuna 10 bin lira tazminat #1

  Gaziemir Belediyesi'nde çalışan, evli ve bir çocuk babası, 33 yaşındaki Salih Aktaş, 2007 yılında, şiddetli baş ağrılarının bir türlü geçmemesi üzerine İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitti. Aktaş'ın muayene ve titkikleri sonucu, omurilik bölgesindeki damarlardan birinin tıkalı olduğu saptanınca ameliyata alındı. Müdahalenin ardından taburcu olan Aktaş, bir hafta sonra duş alırken dikişlerinin açıldığını farketti. Hastaneye giden Aktaş'ın ensesindeki iltihap temizlenerek tekrar dikiş atıldı.

  METAL UÇLU CİSİMLER SAPTANDI

  Buna rağmen acıları dinmeyen Aktaş, özel bir sağlık merkezine gidip beyin tomografisi çektirdi. Aktaş'ın ensesine yakın yerde metal uçlu cisimler saptandı. Durumdan şüphelenen Aktaş'ın gittiği Alsancak Devlet Hastanesi'nde çektirdiği röntgen filmlerinde, ensesinde iki iğne ucunun unutulduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Aktaş, operasyonu gerçekleştiren 4 doktorun cezalandırılması için İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak mahkeme, Salih Aktaş'ın ameliyatını gerçekleştiren doktorlar F.D.Ö., K.U., T.G. ve Ü.K. hakkında ceza davası açılmasına yer olmadığına karar verdi. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü de, Aktaş'ın, operasyonların ardından iğne uçlarının tespit edilip çıkartılmak istenmesi yönündeki talebe kendisinin uymadığını açıkladı. Hukuki mücadelesini bırakmayan Aktaş, bu kez, 4 doktor aleyhine 3 bin TL'si maddi, 100 bin TL'si manevi olmak üzere toplam 103 bin TL'lik tazminat davası açtı. İzmir 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda Aktaş'a, maddi ve manevi toplam 8 bin TL tazminat ödenmesine karar verildi.

  BURUK SEVİNÇ

  Tazminata sevinen Aktaş, kararın Yargıtay tarafından bozulmasıyla şoke oldu. Yargıtay'ın bozma kararının ardından, tazminattan ele geçen 8 bin TL'nin faizi ile birlikte 19 bin 250 lira olarak geri ödenmesine hükmedildi. Evine haciz gelmesinden korkan ve hakkını sonuna kadar savunacağını söyleyen Aktaş, önceki gün sonuçlanan ikinci davayla buruk bir sevinç yaşadı. İzmir 3. İdare Mahkemesi'nde, Sağlık Bakanlığı'na açılan ikinci davada, tazminat kararı çıktı. 3 bin TL'lik maddi tazminat talebi reddedilen, 100 bin TL tutarındaki manevi tazminat talebinin de sadece 10 bin TL'sinin yasal faiziyle verilmesi kararı, Aktaş'ı sevindirmedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir