Euro
10.1735
0.33%
Dolar
8.6656
0.22%
Altın
492.08
0.83%
Borsa
1.391
-2.01%
Bitcoin
384.465
-6.70%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Ev yıkan kolye nedeniyle Hakkarili damatlar dertli

  Hakkari'de damat tarafına yüklediği külfetten dolayı "ev yıkan" ismiyle anılan kolye, gelinlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.
  • AA
  • 25.09.2015 - 13:03
  Ev yıkan kolye nedeniyle Hakkarili damatlar dertli

  Ev yıkan kolye nedeniyle Hakkarili damatlar dertli #1

  Hakkari'de damat tarafına yüklediği külfetten dolayı “ev yıkan” (malğırap) ismiyle anılan kolye, yöredeki düğünlerde gelinlerin vazgeçilmez takıları arasında yer alıyor.

  25 BİN LİRALIK 'EV YIKAN' KOLYE

  Gösterişi ve 25 bin liraya çıkan fiyatıyla "ev yıkan", her düğünde, damat tarafından geline takılması gereken altınlar arasında bulunuyor.

  Değişik tasarımlarıyla göz kamaştıran kolye, damat tarafına yüklediği külfetten dolayı "ev yıkan" ismi ile anılıyor. Güzel görüntü oluşturduğu için genç kızların özel ilgi gösterdiği kolye yöredeki gelinlerin boynunu süslüyor.

  Ev yıkan kolye nedeniyle Hakkarili damatlar dertli #2

  BÖLGEDE HER GELİNDE VAR

  Hakkari Kuyumcular Derneği Başkanı Mehmet Gür, "ev yıkan"ın gelinlerin vazgeçemediği takılar arasında yer aldığını söyledi. Bu takının bölgede hemen hemen her gelinde bulunduğunu anlatan Gür, "Bu, Hakkari yöresine ait bir takı. Genelde buradaki gelinlerin tercihi oluyor. Hem gösterişi hem de fiyatı nedeniyle yörede buna 'ev yıkan' diyoruz. Gelinlerin vazgeçmediği bir takı. Pahalı olmasına rağmen bu kolyeleri satıyoruz. En ucuzu 6 bin liradan başlıyor ve 25 bin liraya kadar çıkıyor. Böyle olunca da tabii ev yıkan oluyor. Bir düğün evi için yüklü bir masraf. Ancak gelinlerin de tercihi olunca yapacak bir şey de yok" ifadelerini kullandı.

  Ev yıkan kolye nedeniyle Hakkarili damatlar dertli #3

  "HAKKARİ'DE EVLENEN YANDI"

  Sakarya'dan Hakkari'ye gelerek oğlunu evlendiren Ali Anuş ise Hakkari'de evlenmenin çok zor olduğunu söyledi. Kentin düğün kültürünün çok masraf gerektirdiğini belirten Anuş, "Hakkari'de kim evlendiyse yandı. Düğünlerde çok altın isteniliyor. Düğün sahibi evini mi satsın, arabasını mı satsın, çocuğu mu bekar kalsın, ne yapsın? Hele ev yıkan denilen bir altın kolye var. Bu altını almak çok zor. Buraya geldim ve çok zorlandım. Dost ve akrabalarımdan borç para aldım ondan sonra altın alabildim. Kızın babasına biraz sen yardım et diyorum 'yok altın gelmeden kızımı vermem' diyor. Geline altını sonra alırız diyoruz, 'yok altın gelmeden gitmem, örf ve adetimiz bu' diyor. Sakarya'da böyle bir durum yok. Normal set, bilezik var. Buraya geldiğin zaman altın kemer, ev yıkan, göğüsü komple kapatacak bir altın isteniliyor" ifadelerini kullandı.

  Ev yıkan kolye nedeniyle Hakkarili damatlar dertli #4

  ZİNCİRİNDE ÇOK SAYIDA ALTIN TOP VAR

  Uzun ve kalın altın toplarla bağlantılı bir kolye olan “Ev Yakan”ın ucunda, işlemeriyle dikkat çeken beş parça bir çiçek figürü bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir