Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.509
-0.09%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Fast food prostat kanserine neden oluyor

  Fast food alışkanlığının, erkeklerin korkulu rüyası prostat kanserine sebep olduğu bildirildi.
  • 11.11.2013 - 09:48
  Fast food prostat kanserine neden oluyor

  Fast food prostat kanserine neden oluyor #1

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Sözen, bilinenin aksine ayakta idrar gidermenin değil ama ayakta yemek yemenin prostat kanserinin önemli sebeplerinden biri olduğunu açıkladı. Antalya'da düzenlenen 11. Ulusal Üroonkoloji Kongresi'nde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Sözen, "Bir insan ne kadar şehirleşir ise prostat kanserine o kadar yakın olur" dedi.

  Prostat kanserinde ırk ve genetik yapının önemli olduğunu, Türkiye'de böyle bir risk bulunmadığını söyleyen Prof.Dr. Sözen "Siyah ırk en önemli risk faktörüdür. ABD prostat kanseri görülme oranı en sık ülkedir. ABD'deki en önemli risk grubu da Afrika kökenli siyah ırktır. Bu gruptaki prostat hem saldırgan ve kötü huyludur hem erken yaşta olur. İkinci risk grubu batılı gençlerdir, üçüncüsü ise çevresel faktörlerdir. " dedi.

  BAZI ALIŞKANKLAR PROSTAT KANSERİ NEDENİ

  Bilinenin aksine ayakta idrar yapmanın prostat kanserine sebep olmadığını söyleyen Prof.Dr. Sinan Sözen "Şunu net olarak bilmemiz lazım bu ülkede ne kadar çok batılılaşıyorsak bireysel anlamda ne kadar şehirli kültürüyle yaşıyorsak, ayakta idrar yapmasak ta ayakta yemek yiyorsak yani fast food alışkanlığımız başladıysa prostat kanseri daha sık karşımıza çıkar. Mesela uzak doğu da prostat kanseri nadir görünür. Mesela, ABD'ye göç eden Japonlar içinde birini jenerasyonda kendi ülkelerindeki gibi prostat kanserine nadiren rastlanırken 2. ve 3. jenerasyonda aynen ABD vatandaşları kadar risk faktörü ortaya çıkmaktadır." dedi.

  BESLENME ÖNEMLİ

  Türkiye' de ise İstanbul'daki prostat kanseri rakamının Fransa ve İspanya'ya daha yakın değerler taşırken Erzurum'daki prostat kanseri görülme vakasının çok daha geride olduğunu söyleyen Prof.Dr. Sinan Sözen bunun sebebini İstanbul'un daha şehirli bir nüfusa sahip olmasınından kaynaklandığını kaydetti. Sözen ''İstanbul'da insanlar doktora gidip daha erken prostat kanseri tanısı koydurabiliyor , ikincisi daha şehirli yaşıyor daha şehirli besleniyor, daha kolesterolü yüksek besleniyor. Biz ne zaman Ege, Akdeniz, Anadolu kültürümüzü hem yaşamımızda, diyetimizde hem beslenmemizde korumamız halinde prostat kanseriyle ilgili ciddi bir riskimiz olmaz." diye konuştu.

  Prof. Dr. Sinan Sözen Türkiye'de 2009 yılındaki Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2960 kişinin prostat kanserinden öldüğünü 2012 ve 2013 verilerinin henüz yayınlanmadığını ve Türkiye'deki prostat kanseri vak'asının şu anda 20 binler civarında olduğunu tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir