Petrol
96.03
-0.29%
Euro
18.2924
0.08%
Dolar
17.902
0.02%
Altın
1.031
-0.16%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
414.896
-3.37%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C
  Femen kızları polisin tuhaf davranışlarını anlattı

  Femen kızları polisin tuhaf davranışlarını anlattı

  FEMEN'in liderlerinden Şevçenko gözaltında yaşadıklarını ve polisin "tuhaf davranışlarını" anlattı.
  • 12.03.2012 - 11:12

  Femen kızları polisin tuhaf davranışlarını anlattı #1

  Cumhuriyet gazetesinden Deniz Berktay'ın haberine göre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'da düzenledikleri gösteri nedeniyle gözaltına alınıp sınır dışı edilen Ukraynalı kadın hareketi FEMEN'in liderlerinden İnna Şevçenko, İstanbul'da başlarından geçen 'tuhaf' olayları anlattı.

  İşte o röportaj:

  "DİLİNİ BİLMEDİĞİMİZ BİR TUTANAK İMZALADIK"

  Neden İstanbul'da gösteri planladınız ve sonra olaylar nasıl gelişti?

  Türkiye'de gösteri planlamamızın nedeni, Müslüman ve Doğulu ülkelerde kadının uğradığı şiddeti protesto etmekti. Dünyada en fazla şiddete maruz kalan ülkeler, genellikle bu ülkeler. Burada kadınların eşleri tarafından dövülmesi, öldürülmesi, çok yaygın. Yine, erkeklerin eşlerine kezzap dökmeleri, bu ülkelerde görülüyor. Biz de, İstanbul'da bir eylem düzenleyerek, dünya kamuoyunun dikkatini buna çekmek istedik. Sultanahmet Meydanı'na vardığımızda, eyleme başlar başlamaz, polis bize müdahale etti ve kollarımızdan bacaklarımızdan tutarak ilçe emniyet müdürlüğüne götürdü. Burada 7 saat kaldıktan sonra, dilini bilmediğimiz ve kimsenin bize açıklamadığı bir tutanağı imzalattılar.

  "BİZİMLE TÜRKÇE KONUŞTULAR"

  Bundan sonra, göçmen dairesine götürüldük ve orada, avukatımız yanımıza geldi. Ama, onunla fazla konuşmamıza izin vermeden, bizi, camlı bir bölmenin diğer tarafına aldılar. Polis memurları, bize Türkçe hitap ediyordu. Biz, Türkçe bilmediğimizi, sadece İngilizce ve Rusça bildiğimizi söylememize rağmen, Türkçe konuşmaya devam ettiler ve sonra bizi hücrelere götürdüler. Biz, nereye götürüldüğümüzü bilmediğimiz için direnince zor kullandılar. Ertesi sabah da, havaalanına götürüldük ve sınır dışı edileceğimiz bildirildi. Bana ve diğer üç arkadaşıma, Türkiye'ye bir yıllık giriş yasağı getirildi. Türk polisinin bütün tavırlarının son derece tuhaf olduğunu belirtmem gerekiyor. Bizi havaalanına götürürken de, basın mensupları peşimizden gelmesin diye, bazen ani frenler yaparak, bazen hız yaparak yol aldılar. Ancak, Türk gazeteciler, yine de havaalanına ulaşmayı başardı.

  TÜRKİYE'DEKİ PROTESTOMUZ ÇOK SORUNLU OLDU

  Bizim eylemlerimiz, gittiğimiz ülkelerin demokrasi kültürü açısından bir turnusol kağıdı gibidir. Mesela, Fransa ve İsviçre'de yaptığımız protesto gösterilerinde, kimse bize dokunmadı. İtalya'daki eylemimizde gözaltına alındık, fakat hemen serbest bıraktılar. Rusya ve Türkiye'deki protesto gösterilerimiz ise çok sorunlu oldu. (Cumhuriyet)

  Femen kızları polisin tuhaf davranışlarını anlattı #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir