Petrol
87.99
0.25%
Euro
18.0599
0.22%
Dolar
18.5369
0.10%
Altın
988.03
0.05%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
364.886
2.38%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Fitness fotoğraflarını paylaşanların psikolojisi bozuk

  Londra'daki Brunel Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, fitness fotoğraflarını paylaşanların psikolojik problemleri olduğu iddia eidliyor
  • 19.09.2016 - 11:16
  Fitness fotoğraflarını paylaşanların psikolojisi bozuk

  fitness

  Sosyal medya ortamlarında sık sık fitness salonundan fotoğraflar mı paylaşıyorsunuz? "5 kilometre koşarak iş gününe başlamanın harika hissi!" gibi durum güncellemelerine mi sahipsiniz? Sırt kaslarınızla, bicepslerinizle bezeli bir Instagram hesabınız mı var? Peki bu durumun belirli bir bağımlılık türü olduğunu hiç düşündüğünüz mü? Londra'daki Brunel Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, insanların spor rutinlerini sosyal medyada paylaşmalarının sebebini araştırmış. Sonuç bazılarınızın kalbini kırabilir.

  NARSİST OLMA EĞİLİMİNDESİNİZ

  Eğer profesyonel anlamda spor yapan ve potansiyel müşteri sebebiyle sosyal medya kullanan biri değilseniz, ancak yine de spor salonundan sık sık fotoğraf paylaşıyorsanız, narsist olma eğilimindesiniz; çünkü araştırmalar, görünüşüne yatırım yapan bu kişilerin öncelikli hedefinin bu yatırıma övgü almayı hedeflemeleri. Bazı istatistiklere göre spor salonundan paylaşılan Facebook paylaşımları daha çok beğeni alıyor.

  BEĞENİLER MOTİVE EDİYOR

  Araştırmanın sonucu da şöyle: Narsist kişiler, başarılarıyla alakalı güncellemeleri sıklıkla paylaşıyor. Çünkü Facebook'tan gelen ilgi ve Facebook ahalisinin onayı sayesinde motive oluyorlar. Ancak en üzücü nokta da tam olarak burada! Çok etkileşim alan bu tarz paylaşımlar, ciddi bir çoğunluk tarafından oldukça antipatik bulunuyor. Yazının tam bu noktasında "Aahh, onlar kıskandıkları için bu tarz paylaşımlardan hoşlanmıyor." dediyseniz, narsist ekibe çok yakın olduğunuzu söyleyelim.

  KENDİNİZİ GÖSTERMEKTEN VAZGEÇİN

  Dr. Tara Marshal, "Bedeniyle övünen narsist kişiler çok beğeni almasının ve güncellemelerine çokça yorum almasının sebebi, arkadaşlarının aslında kibar bir şekilde onlara yardım etme isteği. "diyor. Bu arkadaşlar, egoist tavırlardan aslında hoşlanmıyor ve imalı ya da direk söylerle onlara yardım etmeye çalışıyor. Yani sizin asıl dostunuz, belki de sizinle dalga geçen arkadaşınızdır? Yani profesyonel bir getirisi ya da yaratıcı bir gösteri yoksa, belki de kendinizi göstermekten biraz vazgeçmelisiniz. Bu sayede hem kaybettiğiniz itibarınızı geri kazanabilir hem de arkadaşlarınızı mutlu edebilirsiniz.


  Görüş Bildir