Dolar
6.8645
0.0991%
Euro
7.7523
0.1977%
Altın
1799.82
0.2701%
Borsa
119905.45
0.4747%
G. Altın
396.917
0.2389%
Bitcoin
63683.06
0.3726%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Geniş aile ile geçirilen tatil huzur verir

  Dr. Banu Yazıcı, verimli bir sömestir tatili için ailelere tüyolar verdi..
  • 28.01.2014 - 10:12
  Geniş aile ile geçirilen tatil huzur verir

  Geniş aile ile geçirilen tatil huzur verir #1

  Çocukların yarıyıl tatilini aile büyükleriyle birlikte geçirmesinin faydalı olduğunu söyleyen Dr. Banu Yazıcı: Böyle bir tatil çocuk için adeta ruhsal terapi olur.

  Sizce 15 gün, çocuğun dinlenmesi için yeteli bir süre mi?
  Bence 15 gün yeterli bir süredir; hem çocuğu okulda öğrendiklerinden ve okul ortamından uzak tutmaz, hem de çocuğun dinlenmesini ve vücut yorgunluğunu atmasını sağlar.

  Sömestir tatili en verimli şekilde nasıl planlanabilir?
  Çocuğun ailesiyle ve sevdikleriyle beraber olacağı bir tatil planlanabilir. Örneğin anneanne ve babaanne ziyaretlerine gidilebilir. Böylece çocuğun aile büyükleriyle özlem giderebileceği sıcak bir ortam yakalanabilir. Ayrıca çocuğun yoğun okul programında fırsat bulamadığı aktevitelere katılması sağlanabilir; kayak, yüzme veya dans kursları gibi...

  FİZİKLERİ GELİŞİR

  Anneanne-babaanne yanında ya da memlekette bol oksijen ile geçen bir tatil, çocuğu ikinci döneme daha iyi hazırlar mı?
  Kesinlikle. Böyle bir tatil çocuk için adeta ruhsal terapi olur; yeni döneme yüksek bir moral ve enerjiyle başlamasını sağlar. Yapılan çalışmalar; aile içindeki huzur ve mutluluğun, okul ve iş alanındaki başarıyı da artıracağını göstermiştir.

  Tatil; görüşülemeyen arkadaş, akraba ve kuzenlerle görüşmek için bir fırsata dönüştürülmeli mi?
  Evet, daha önce de söylediğimiz gibi; aile ve arkadaş ortamı bir çocuğun gelişiminde ve başarısında çok önemli yapıtaşlarıdır. Okul döneminde, derslerin yoğunluğundan dolayı bu ortamları yakalamak çok zor oluyor. 15 günlük tatil, kesinlikle bu eksikliği gidermek için sunulan bir fırsattır; iyi bir şekilde değerlendirmek gerekir.

  Çocukları spor, bale, dans, tiyatro gibi kurslara yazdırmak ne kadar faydalı olur? Bu kurslara tatilden sonra da devam etmek gerekmez mi?
  Çocukların bir kursa gitmesinin yararlı olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımızı sosyal bir ortam içinde büyütüp yetiştirmek; onların hem hayata bakış açısını değiştirip daha geniş çerçevede bakmasını sağlar, hem de fiziksel gelişimlerini olumlu etkiler. Bu yüzden sömestir tatilini herhangi bir aktiviteye başlamak için uygun bir zaman olarak görüyorum. Ancak bu aktivitelere devam etmek gerekiyor. Bu etkinlikler çocuğun derslerini aksatmamalı ve çocuğu yormamalı.

  Tatil, çocukların yıllık sağlık kontrolleri için bir check-up zamanı olarak da değerlendirilebilir mi?
  Bence tatili check-up zamanı olarak görmek doğru değil. Şikayeti olan çocukların gerek tetkik, gerek ameliyatlarını yaptırmak için ve bu işlemlerden sonra dinlenmeleri için kazanılmış bir süreçtir, yani bir fırsattır.

  İNTERNETTEN ARAŞTIRMA YAPABİLİR

  Çocuklar artık bilgisayar başından kalkmıyor. Kitap okumayan çocuklara okuma sevgisi nasıl aşılanabilir?
  Çocuklarınıza tatile başlamadan önce seveceği birkaç kitap okumasını önerebilir veya onlardan sevdikleri ve internetten ulaşabildikleri bir konu hakkında bir yazı hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Böylece çocuğa hem bilgi dağarcığını artıracak, hem de araştırma ruhunu aşılayacak bir imkan sağlanır. Bu sayede çocuğunuzla aranızdaki bağları da kuvvetlendirebilirsiniz.

  AİLECE AÇIK ALANDA YÜRÜYÜŞ YAPIN

  -Çocukların hem eğlenebileceği, hem de dersleri için yararlı olabilecek bir tatil planı hazırlayın.
  -Sömestir tatili; çocuklarınızla birlikte sinema, tiyatro, sergi, konser ve çeşitli kültürel etkinlikleri değerlendirmek için iyi bir fırsat olabilir. Ayrıca bol bol açık havada, parklarda yürüyüş yapın.
  -Gün içinde çocuğunuza en az iki saat ayırmanız gerekiyor.
  -Kapalı ve kalabalık mekanlarda bulunmamaya özen gösterin. Kış mevsimi hastalıkların arttığı bir dönemdir. O yüzden çocuklarınızı hastalıklardan uzak tutmanın en iyi yolu; onları bulaşma riskinin en fazla olduğu bu kapalı ve kalabalık mekanlara götürmemektir.
  -Yarıyıl dönemi; geniz eti veya sünnet gibi ameliyatları olması planlanan çocuklar için uygun bir dönemdir. Böylece çocuk, okul hayatından uzaklaşmamış olur.

  Görüş Bildir