Euro
10.0633
-0.05%
Dolar
8.4553
0%
Altın
497.78
0.12%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
335.901
-1.77%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Gökyüzü yarın meteor yağmuruna sahne olacak

  Gökyüzünde yarın gece "yıldız kayması" olarak da bilinen meteor yağmurları görsel şölen yaratacak.
  • 11.08.2014 - 12:20
  Gökyüzü yarın meteor yağmuruna sahne olacak

  Gökyüzü yarın meteor yağmuruna sahne olacak #1

  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi araştırmacısı ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astromoni ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, yaptığı açıklamada, halk arasında "yıldız kayması" olarak da bilinen gök taşı yağmurunun yarın gece en yüksek seviyiye ulaşacağını söyledi.

  UZAYDAN GELEN GÖRSEL ŞÖLEN

  Esenoğlu, 10 binlerce parçanın güneş ışınları ve çekimin etkisiyle "Swift - tuttle" adlı kuyruklu yıldızdan koptuğunu, bunun da gökyüzünde "görsel şölene" yol açacağını kaydederek konuşmasına şöyle devam etti;

  "Kopan parçaların bazıları çakıl taşı büyüklüğünde yeryüzüne düşecek. Uluslararası Göktaşı Organizasyonu'nun internet sitesinden kaç tane gök taşı görüldüğü yazılarak bilime katkıda bulunulabilir. Bu veriler dünyanın her yerinden toplandığı için bilgi değeri taşıyor. Bu doğal gök olayı, seyretmemiz, ilgilenmemiz gereken bir olay. Uzaydan gelen böyle görsel bir şölene hayır dememek lazım." 

  Gökyüzü yarın meteor yağmuruna sahne olacak #2

  SANİYEDE 60 KİLOMETRE HIZLA İLERLEYECEK

  Gece boyu izlenebilecek Gök taşı yağmurunun gelecek yıl da aynı günlerde izlenebileceğini aktaran Esenoğlu, gökyüzündeki bu görsel şölenin kuzeydoğu yönünde az ışık alan yerlerden iyi bir şekilde gece boyunca görülebileceğini belirtti. Esenoğlu, gök taşı yağmurunun saniyede ortalama 60 kilometre hızla ilerleyeceğini bildirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir