Dolar
6.8651
0.016%
Euro
7.8505
0.313%
Altın
1813.18
0.2055%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
400.436
0.2591%
Bitcoin
63303.91
-0.6809%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Gölcük'te yaşayan bir kişi 25 yıldır oruç tutuyor İZLE

  Gölcük ilçesinde "Oruç tutan adam" lakabıyla tanınan Osman Ay, 25 yıldır oruç tutuyor.
  • 30.06.2014 - 11:32
  Gölcük'te yaşayan bir kişi 25 yıldır oruç tutuyor İZLE

  Gölcük'te yaşayan bir kişi 25 yıldır oruç tutuyor İZLE #1

  İslam aleminin Ramazan ayına başladığı şu günlerde, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan Osman Ay isimli vatandaş bir kez daha gündem oldu. Çünkü Ay, 8 bin 778 gündür oruç tutuyor.

  "YAPTIĞIM TAMAMEN ALLAH RIZASI İÇİN"

  Osman Ay, bu süre zarfında hiçbir sağlık problemi yaşamadığını belirtti. Sağlıklı ve huzurlu olmasını oruca borçlu olduğunu belirten Osman Ay, "Market içerisinde üç aylar girmişti. Ben de üç aylarda oruç tuttum. Sağlığıma bir zararı olmadığı için madem buradan bir yere çıkmıyorum, beş vakit namazımı da kılıyorum. Bunu oruçlu olarak değerlendireyim düşüncesiyle oruç tutmaya başladım. Herhangi bir amaç için başlamadım. Kesinlikle bir diyet ya da herhangi bir şey için de yapmıyorum. Tamamen yaptığım Allah rızası için" dedi.

  Gölcük'te yaşayan bir kişi 25 yıldır oruç tutuyor İZLE

  "25 SENE İÇERİSİNDE NE SICAKLAR GEÇTİ"

  Kendisinin 25 yıldır oruç tuttuğunu belirten Ay, insanlara her gün olmasa bile haftanın belirli günlerinde oruç tutmalarını tavsiye etti. Oruç tutamadığını belirten insanlara da tavsiyelerde bulunan Osman Ay, şunları söyledi;

  “İnsanlar gerçekten Allah-ü Teala’ya güzellikle yaklaşırsa, Allah da onlara kolaylıklar veriyor. 25 sene içerisinde ne sıcaklar geçti. Düşünün ben marketimde bu kadar gıdanın içerisindeyim ve onca insanla uğraşıyorum. Ama Allah insana gerçekten kolaylıklar veriyor. Ben her zaman ‘Allah'ım maddiyatla değil manevi ruhumla benim vücudumu doyur’ demişimdir. Hakikaten şu sıcak günlerde bile ne bir susuzluk ne bir açlık hissetmiyorum. O kadar büyük bir performans var ki anlatamam. Oruç insanı dinç tutuyor sağlıklı yapıyor. Performanslı yapıyor. Zaten oruç tutan insanda negatif hiçbir şey yok, pozitif her şey çok."

  Gölcük'te yaşayan bir kişi 25 yıldır oruç tutuyor İZLE #2

  ORUÇ TUTANLARA TAVSİYELERDE BULUNDU

  Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Osman Ay, sözlerini şöyle tamamladı;

  "Dokuza çeyrek kala şu an iftar açıyoruz. Gün çok uzun. Bir de sıcaklar çok fazla. Benim tavsiyem bol sıvı tüketmeleridir. Ayrıca tahıllı gıda, bol lifli gıdalar tüketsinler. Kızartma gibi yağlı gıdalardan kaçınsınlar. İftarda bir anda yüklenmek yerine, azar azar yiyerek kalksınlar. Tatlılara fazla ağırlık vermesinler."

  Görüş Bildir