Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
412.700
-0.38%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Görme engelli psikologdan hastalarına müzikli terapi

  Bursa'da bir devlet hastanesinde çalışan görme engelli psikolog Kübra Büyükbalta, hastalarına gitar eşliğinde müzikli terapi uyguluyor
  • AA
  • 17.05.2016 - 00:41
  Görme engelli psikologdan hastalarına müzikli terapi

  Doğumundan hemen sonra kuvözde tedavi gördüğü sırada görme yetisini kaybeden psikolog Kübra Büyükbalta, hem özel hem iş yaşamında engelleri müzikle aşıyor. Hastalarına müzikli terapiler uygulayan Büyükbalta, onlara gitar çalıp şarkı söylüyor.

  Görme engelli psikolog Büyükbalta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık alanında görev yapmak istediği için psikolog olmaya karar verdiğini, özel bir üniversitenin psikoloji bölümünden üniversite ikincisi ve bölüm birincisi olarak mezun olduğunu anlattı.

  Görme engelli psikologdan hastalarına müzikli terapi #1

  Büyükbalta, yaklaşık iki yıldır Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Dörtçelik Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde görev yaptığını ifade ederek, hastane başhekiminin ricasıyla müzikli terapi yapmaya başladığını söyledi.

  Aynı hastanedeki psikolog arkadaşıyla sohbet ederken gitar çaldığından ve solistlik yaptığından bahsettiğini ve görüntülerini izlettiğini anlatan Büyükbalta, "Arkadaşım bu görüntüleri hastane başhekimimize izletmiş. Başhekimimiz bana böyle bir taleple geldi ve 'Orası bir psikiyatri hastanesi ve müzikli terapi onlara çok iyi gelir. Böyle bir şey yapar mısın?" dedi. Böylece müzikli terapilere başladık." dedi.

  Büyükbalta, hastaların müzikli terapiden çok keyif aldıklarını dile getirerek, "Biz sadece müzik terapisi yapmıyoruz. Hastalar o gün müzik dinlemek istemiyorlarsa ortak bir konu buluyoruz ve onu hep birlikte tartışıyoruz. Bazen de bir saat boyunca müzik yapıyoruz ben çalıyorum onlar söylüyorlar." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir