Petrol
84.04
-1.16%
Euro
17.8449
0.01%
Dolar
18.452
0.21%
Altın
973.91
0.08%
Borsa
3232
-1.51%
Bitcoin
352.310
-0.66%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Gözaltı morluklarının en büyük nedeni

  Kan deri yüzeyine yakın genişlemiş damarlardan geçtiği zaman, mavimsi bir renk tonu üretebilir.
  • 14.03.2012 - 13:53
  Gözaltı morluklarının en büyük nedeni

  Gözaltı morluklarının en büyük nedeni #1

  Göz çevresindeki deri (periorbital), vücudumuzun en ince derisidir. Kan deri yüzeyine yakın genişlemiş damarlardan geçtiği zaman, mavimsi bir renk tonu üretebilir. Göz çevresinde kemik yapısı çukurda olan kişilerde, gölgeleme de gözlerin altında koyu renk oluşumunda katkıda bulunabilir. Göz altındaki damarların geniş olması ve kemik yapısı genelde genetik bir özellik olarak gözlenmektedir.

  ALERJİ, ASTIM VE EGZEMA

  Göz çevresinde sürtünme ve kaşıntıya sebep olan her etken, göz altındaki cildin koyulaşmasını sağlayabilir. Cilt alerjisi, astım, burun alerjisi ve hatta besin alerjisi göz altında leke ve koyulaşmaya neden olabilir.

  DÜZENSİZ BESLENME VE KANSIZLIK

  Yetersiz ve düzensiz beslenme gözaltı morluklarını arttırabilir. Kansızlık ve demir eksikliği durumunda, dokulara yeterli oksijen ulaşamadığı için gözaltı derisi mor görünebilir. Hamilelik ve adet döneminde (demir eksikliğine bağlı) gözaltındaki damarlar daha da belirginleşebilir.

  YORGUNLUK

  Uykusuzluk ve yoğun çalışma temposunda cilt daha soluk olduğu için gözaltındaki toplar damarlar daha belirgin hale gelir.

  YAŞLILIK

  Yaş ilerledikçe, kolajen lifleri (bağ dokusu) inceldiği için, gözaltı derisi saydamlaşır ve var olan koyulaşma daha belirgin hale gelir. Gözaltındaki morluk ve koyulaşma karaciğer hastalıklarına ve bazı ilaçlara bağlı olabilir. Bilimsel çalışmalarda, gözaltı koyulaşma sebeplerinin oranı; %40 damar genişlemesi, %38 yapısal, %12 tahriş sonrası koyulaşma ve %10 gölge etkisi olarak saptanmıştır.

  TEDAVİ

  Sağlıklı beslenmek, yeterli uyumak, sigara içmemek ve güneş ışınlarından korunmak tavsiye edilir. Eğer kansızlık ve demir eksikliği durumu varsa tedavi edilmesi gerekir. Deri, burun ve akciğerde alerji durumu varsa tedavi edilmesi ve kontrol altına alınması durumunda gözaltı morluklarında azalma görünür. Dermatolojik açıdan kapatıcı makyaj dışında, bazı renk açıcı kremler mevcut olmakla birlikte bir uzman hekim tarafından tavsiye edilmesi önerilir. Bazı durumlarda kimyasal peelingler, lazer uygulamaları ve cerrahi girişimler hekim tarafından tercih edilebilir.

  Dr. Arda Eminzade


  Görüş Bildir