Dolar
6.8608
-0.0058%
Euro
7.7874
0.3388%
Altın
1803.16
0.2546%
Borsa
118398.67
3.127%
G. Altın
397.743
0.1975%
Bitcoin
63323.2
-0.5044%
21ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 21 C

  Harem Otogarı'nın çevresi güzelleştiriliyor

  Yeni yollar ve terminaller nedeniyle işlevini yitiren Harem Otogarı'nın çehresi değişiyor.
  • 14.06.2014 - 09:42
  Harem Otogarı'nın çevresi güzelleştiriliyor

  Hazırlanan proje ile Üsküdar'dan Salacak sahili boyunca Harem'e kadar seyir terasları oluşturulacak ve bölge turistler için cazip hale gelecek.

  Harem Otogarı'nın çevresi güzelleştiriliyor #1

  TURİSTLERİN AĞIRLANABİLECEĞİ BİR BÖLGE OLACAK

  Üsküdar'da 1970'li yıllarda hizmet vermeye başlayan, firmaların şehir dışına taşınması ve yeni ulaşım yollarının yapılması ile önemini ve yoğunluğunu yitiren Harem Otogarı'nın da bulunduğu bölge, turistlerin ağırlanabileceği merkez olacak. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen,Tarihi Yarımada'nın en güzel görülebileceği nokta olan Harem'in, Üsküdarı Üsküdar yapan değerlerden olduğunu vurguladı.

  MANEVİ ATMOSFER KAYBOLMAYACAK

  Türkmen, Harem Otogarı'nın bulunduğu arazinin, TCDD'ye ait olduğunu belirterek, İBB ile Harem için proje hazırladıklarını bildirdi. Harem'in tarihten getirdiği birikimini ve tarihin ona yüklediği misyonunu, plan ve projelerle canlandıracaklarını ifade eden Türkmen, 'Ama hiçbir zaman Harem'in sahip olduğu manevi atmosferi kaybettirecek plan ve düşüncemiz olmamıştır ve olmayacaktır' dedi.

  ''YENİ BİR ÇEHREYE BÜRÜNECEK VE YENİ BİR VİZYONU OLACAK''

  Türkmen, Harem'in turistlerin ağırlanabileceği bir merkez olmasını istediklerini ifade ederek, 'Üsküdar'dan Salacak sahili boyunca Harem'e kadar seyir terasları oluşturacağız. Hatta nostaljik bir tramvay düşüncemiz de var. Bu dönem Harem yeni bir çehreye bürünecek ve yeni bir vizyonu olacak' ifadelerini kullandı.

  OTOGAR ŞEHİR DIŞINA ÇIKARILIYOR

  Otogarların kent merkezinin dışına çıkarılması amacıyla başlatılan projenin, Harem Otogarı'nda da uygulanacağını ifade eden Türkmen, böylelikle İstanbul genelinde sürücülerin trafiği işgal etmelerinin önüne geçilerek, vatandaşların rahat, güvenli ve zamanında otogarlara ulaşmasının sağlanacağını aktardı. Büyükşehir Belediyesi'nin otogarın taşınması ile ilgili çalışmasından bahseden Türkmen, 'Kozyatağı, Dudullu taraflarında bir proje var ve altyapı çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında terminal esnafını incitmeyecek ve mağdur etmeyecek şekilde taşınmaları sağlanacak' dedi.

  Görüş Bildir