Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.908
2.21%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Harvard Üniversitesi'nde insan derisi ile kaplı kitaplar

  Harvard Üniversitesi’nin kütüphanesinde ilginç görüntüleri ile dikkat çeken üç kitabın insan derisiyle kaplı olduğu ortaya çıktı.
  • 09.04.2014 - 11:59
  Harvard Üniversitesi'nde insan derisi ile kaplı kitaplar

  Harvard Üniversitesi nde insan derisi ile kaplı kitaplar #1

  Harvard Üniversitesi’nin kütüphanesinde tuhaf görünümlü deri kapları olan üç kitapla ilgili yapılan araştırma sonucunda, kitapların insan derisiyle kaplı olduğu ortaya çıktı. Yapılan incelemeler sonucunda kitap kapaklarının aslında insan teni olduğu anlaşıldı. 

  İNSAN DERİSİYLE KAPLI KİTAPLAR

  HALA HAYATTAYKEN DERİSİ YÜZÜLMÜŞ

  Hatta kitaplardan birinin cildi, halen hayattayken derisi yüzülmüş bir adamdan geliyordu. Aslında kitapların insan derisiyle ciltlenmesi 17. yüzyılda oldukça popüler bir uygulamaydı. Antropodermik kitap ciltçiliği şeklinde adlandırılan bu uygulama, anatomi ders kitaplarında yaygın şekilde kullanılırdı. Tıp mesleğiyle uğraşan kişiler genelde üzerinde çalıştıkları kadavraların tenlerini kullanırlardı. 

  Harvard Üniversitesi nde insan derisi ile kaplı kitaplar #2

  KİTAPLARIN İÇERİĞİ

  Harvard'daki bu ürpertici kitaplardan birinin içinde Roma şiir sanatı, diğerinin içinde Fransız felsefesi ve üçüncüsünün içinde de ortaçağ İspanyol hukukuna ilişkin bir tez yer alıyor.

  Harvard Üniversitesi nde insan derisi ile kaplı kitaplar #3

  Fransa'nın ilk yazılı anayasası olan 1791 Anayasası'nın ilk kitabı da insan derisiyle kaplanmıştı. Bilim Adamı Tarık Zafer Tunaya, "İnsan Derisiyle Kaplı Anayasa" isimli kitabında Fransa'nın bu ilginç kaplı anayasasından söz etmişti.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir