İHA

Köşeli yengeç örümceği, "insan yüzlü örümcek" olarak biliniyor.

Hatay'da bir kişi köşeli yengeç örümceğini bularak kavanoz içinde beslemeye başladı.

Hatay’ın ilçesinde yaşayan ve haşere ilaçlama işi yapan Mehmet Şirin, Serinyol Mahallesi’nde bir evin bahçesinde görünümüyle dikkat çeken bir örümceğe rastladı.

"İnsan yüzlü örümcek"

İnternet üzerinden yaptığı araştırmada bu örümceğin toplumda "insan yüzlü örümcek" olarak bilinen köşeli yengeç örümceği olduğu fark eden Şirin, merak uyandıran köşeli yengeç örümceğini kavanozda beslemeye başladı.

Örümceği böceklerle besliyor

Şirin, hayvanı kavanozun içerisine koyarak böceklerle besliyor.

Görünümüyle dikkat çeken örümcek, Şirin’in sosyal medyada yaptığı paylaşım üzerine vatandaşlarda merak uyandırdı.

“Önce hiç fark edemedim ama incelediğimde bembeyaz örümcek olduğunu gördüm”

Örümceğin görünüşü itibarıyla dikkat çektiğini belirten Mehmet Şirin, şu bilgileri verid:

'İnsan yüzlü örümcek' diyorlar. Ben de araştırdım ve insanlara herhangi bir şekilde zarar vermiyor. Arı ve sinek şeklindeki böcekleri yiyip neslini devam ettirdiğini gördüm. Örümcek tamamen insan yüzlü bir şekilde, tıpkı bizim yüzümüzün yansıması diyebilirim. Yakından çekildiğinde o dikkatimi çekti. Haşere ilaçlama işi yapıyoruz. İlaçlama yapmadan önce bir alan incelemesi yapıyoruz. Alana ilk baktığımda hiç fark edemedim ama daha sonra yakından incelediğimde bembeyaz örümcek olduğunu gördüm. Kendini iyi kamufle etmişti.

"Bu örümceğe ilk kez rastladım"

Ben yıllardır bu işi yapmama rağmen uzun süre sonra çok farklı örümcek gördüm. Örümcek dikkatimi çekti. Kavanoza koydum ve araştırıyordum. Araştırdığımda çok güzel özellikleri var.

“Hatay ikliminde daha önce görmediğim türden örümcekti”

Örümceği kavanoz içerisinde beslemeye başladığını ifade eden Mehmet Şirin, beslediği örümcekle ilgili şu bilgileri verdi:

Bulduğum zaman kısa bir video çekmiştim. Pazar günü yine haşere ilaçlamaya giderken bu türleri görünce şaşırıyoruz. Hatay ikliminde daha önce görmediğim türden örümcekti. Örümceğin zararsız olduğunu da gördüm. Zehirli ama insanları etkilemediğini araştırdım ve buldum. Örümcek deyince korkuyorsun ama yakından bakıp gördüğüm zaman daha çok insana bir heyecan veriyor. i.

"Sinek yiyor"

Birkaç tane sinek koyduk ve onları yedi. Sivrisinekler vardı ve onları da yedi. Şu an bir tane var. Henüz acıkmadığı için yemedi. Toplamda 5 sinek yed

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)