Euro
15.1372
-0.04%
Dolar
13.3685
-0.06%
Altın
790.9310
0.12%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
562.371
-1.37%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  Havai fişek cezaları cep yakacak

  Sesli havai fişek atma yasağında para cezaları belli oldu
  • 27.06.2012 - 09:49
  Havai fişek cezaları cep yakacak

  Havai fişek cezaları cep yakacak #1

  İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, özellikle yaz aylarında gürültü kirliliğine neden olan havai fişek atımına yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre il sınırları içerisinde resmi ve dini bayramlar, yerel milli günler, resmi kurum ve kuruluşların açılış törenleri haricinde fişek atılması izin almak kaydıyla sadece saat 22.00'a kadar yapılabilecek. Burada 'sessiz tip havai fişek' kullanmasına izin verilecek.

  Müdürlük, kaymakamlıklara birer yazı göndererek, denetimlerin kolluk kuvvetlerince yapılacağını, karara aykırı davrananların da Kabahatler Kanunu hükümleri gereği idari para cezasına çarptırılacağını bildirdi.

  Yasak 1 Temmuz'dan itibaren uygulanmaya başlayacak

  YASAĞA UYMAYANLARA 56 BİN TL'YE KADAR PARA CEZASI

  Yasağa uymayanların para cezaları da belirlendi. İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yasağa rağmen havai fişek kullananlara 18 bin 847 lira para cezası kesecek. Eğer uyarıya rağmen havai fişek atılmaya devam edilirse ceza 37 bin 694 bin hatta 56 bin liraya kadar çıkabilecek.

  EĞLENİRKEN BAŞKALARINI RAHATSIZ ETMEYİN

  İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Prof Dr Mehmet Emin Birpınar yapılan değişikle ilgili şu bilgileri verdi: "Yasaları uygulamakla yükümlüyüz. Havai fişekle ilgili gerekli kurumlara bilgileri verdik. Bizim önerimiz halkın yasağa uymasıdır. Eğlenirken başkalarını rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok.

  HER KUTLAMADA 50'YE YAKIN MARTI ÖLÜYOR

  Havai fişekler gürültü kirliliğinin yanı sıra kuşlara da zarar veriyor. Her havai fişek atıldığında, sadece Boğaz'daki kutlamalarda 50'ye yakın martı ölüyor. Hayvanlara bunu yapmaya hakkımız yok. Tüm bunların yanında Boğaz sularında oluşan kirlilik de cabası. Amacımız tüm bunların önüne geçmek."

  GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİN YANINDA DOĞAL HAYATA DA ZARAR VERİYOR

  Havai fişekler, gürültü kirliliğinin yanı sıra doğadaki canlıları, özellikle kuşları tehdit ediyor. Havai fişek patlamasının yarattığı gürültü, başta insanlar olmak üzere bütün yabani ve evcil hayvanları korkutuyor. Onların sağır olmalarına, paniklemelerine, şok nedeniyle ölümlerine yol açıyor.

  2003'te New York'ta yeni yıl kutlaması için yapılan havai fişek gösterisinde yaklaşık iki bin kuş panikten ve panik içinde birbiriyle çarpışmaları sonucu öldü. Yoğun havai fişek gösterilerinde oluşan dumanın da kuşların ölmesine neden olduğu biliniyor.

  22 DALDA SORUNA YOL AÇIYOR

  Ayrıca Akdeniz Üniversitesi'nce yapılan bir araştırma, havai fişeklerin kuşları öldürmekten insan psikolojisini bozmaya kadar 22 dalda soruna yol açtığını da gösterdi.

  CEZALARI BİLİN ONA GÖRE HAREKET EDİN

  İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar , yasaklara uymayanlara verilecek cezalarla ilgili de, "Ekiplerimiz sadece havai fişek değil İstanbul'daki gürültü kirliliği ile ilgili her konuda titiz çalışma yürütüyor. Konutlarda gürültünün cezası 626, ulaşım araçlarında bin 883, şantiye, inşaat, ve eğlence gürültüsünün cezası 18 bin 847 lira. Halkımızın cezaları bilerek hareket etmesinde yarar var." dedi.

   


  Görüş Bildir