Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.778
-0.70%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak

  Manisa'nın Köprübaşı İlçesi'nde 3 çiftçinin destekle 500 metrekarelik alanda başladığı çilek üretimi, ilçenin kaderini değiştirdi.
  • DHA
  • 22.04.2017 - 15:16
  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak #1

  Devlet desteği ile 3 çiftçi 500 metrekarelik alanda deneme amaçlı çilek üretmeye başladı. Verim almaya başlayan çiftçileri görenler de çilek üretimine yöneldi. Bir anda ilçede uçsuz bucaksız çilek tarlaları oluştu. İlçede çilek üretimine başlayan ilk 3 üretici içinde yer alan Rahim Özcan, şunları anlattı:
  "Biz, bunu 10 yıldır yapıyoruz. Köprübaşı'nın ekonomisini, çehresini değiştirdi. Tütüncülüğü bıraktık, çileğe döndük. Daha önce geçim kaynağımız tütündü. Köprübaşı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Kaymakamlık aracılığı ile ilk çilek ekildi. İlk olarak 500 metrekare yerde 3 kişiyle başladı. Bu kişilerden biri de bendim. Şimdi 35 dönüm arazide çileğim var. Çilek, çok karlı bir iş. 10 gün önce toplamaya başladık."

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak #2

  4 MEVSİM ÇİLEK

  İlçede 4 mevsim çilek yetiştirdiklerini söyleyen çiftçi Özcan, Türkiye'nin birçok yerine ve yurtdışına gönderdiklerini anlattı. Özcan, "12 ay çilek üretiyoruz. Yaz, kış çilekle uğraşıyoruz. Kışın kilosunu 10-12 liradan sattık. Şimdi 3.5-4 liradan satılıyor. Köprübaşı çileği Türkiye'de marka olmaya başladı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlere gönderiyoruz. Ama geçen yıl Rusya ile aramızdaki sorun nedeniyle gönderemedik. Eğer Rusya'ya ihracat kapısı açılırsa oraya da göndereceğiz, fiyatlar da daha güzel olacak." dedi.

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak #3

  "25 MİLYONLUK GELİR"

  Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen, bu yıl çilekten 25 milyon lira gelir beklediklerini açıkladı. Mergen, ilçede 4 bin dönümün üzerinde çilek ekildiğini anlatırken şöyle dedi:
  "Bu yıl çilekten 25 milyon lira civarında gelir bekliyoruz. Özellikle İstanbul'dan, Balıkesir'den, Bursa'dan alıcılarımız var. İnşallah Rusya ile de ihracat kapısı çözülürse çiftçinin geliri daha da artacak. Çilek bu ilçenin kaderini değiştirdi. Çilekte markalaşıyoruz. Marka tescili ve coğrafi işaret için başvurduk. Köprübaşı çileği ismiyle patent alacağız. İlçemizin marka değeri artacak. Çilek önemli bir gelir kaynağımız. Çiftçimiz de memnun. İlçemizdeki üretimden dolayı kendi kendimize yetiyoruz. Çilek fidesi üremine de başladık. Daha önce fideyi Mersin ve Anamur'dan yıllık 2 milyona alıyorduk. Şimdi çiftçiler fide üretmeyi öğrendi. Gelir hızla artıyor."

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak #4

  "GÖÇ EDENLER GERİ GELİYOR"

  Belediye Başkanı Zafer Mergen, "Eskiden Köprübaşı'ndan Antalya'ya, İzmir'e, Manisa'ya asgari ücretle çalışmaya gidenler vardı. Gençlerimiz geri geliyor. Artık Türkiye'nin çileği Manisa'dan. Hem dayanıklı, hem de hormonsuzdur, tamamen organiktir." dedi.

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak #5

  ÇİLEK YETİŞTİRMEK İÇİN İŞİNDEN İSTİFA ETTİ

  Çilek yetiştiricisi Furkan Özcan, askeriyeden istifa edip çilek yetiştirmek için memleketine döndüğünü söyledi.

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak #6

  KÖPRÜBAŞI ÇİLEĞİ'NE PATENT ALINACAK

  Köprübaşı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik de, "Oldukça kaliteli çileklerimiz var. Köprübaşı'nın çileği diğer üretilen yerlerden daha kaliteli. Aroması daha fazla. Havasından, suyundan ve toprak yapısından daha kaliteli olduğunu iddia ediyoruz. Bunu da kanıtlamak için marka tescili ve coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Çilek geçen yıl üreticiyi memnun etmişti. Köprübaşı'nda artık seralar sayesinde her mevsim her ay çilek yetişiyor." dedi.

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak #7

  Çiftçi Neriman Çelik ise, "Güzel bakıldığında zaman para kazandırıyor. Bir aileyi çok rahat geçindiriyor. Sezon Nisan ortasında başlıyor, Temmuz ayının 20'sine kadar ürünü topluyoruz. Yaz sezonunda en az 15 kez hasat ediliyor." diye konuştu.

  İlçenin kaderini değiştiren çileğin patenti alınacak #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir