Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.617
0.16%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  İple yazılan Kuran-ı Kerim

  iplerle yazılan Kuran-ı Kerim 12 yılda tamamlanmış.
  • 29.09.2013 - 03:30
  İple yazılan Kuran-ı Kerim

  İple yazılan Kuran-ı Kerim #1

  İplikle yazılan Kuranı Kerim'in işlenmesi, kontrol edilmesi ve ciltlenmesi 12 yılda tamamlanmış. Bu alanda ilk olma özelliği taşıyan Kur'an-ı Kerim, Guinness rekorlar kitabına da girmeye hazırlanıyor.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  VİDEO'YU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


  EŞİMDEN BÜYÜK DESTEK GÖRDÜM

  Suriye'nin Halep kentinde yaşayan Mohammed Maher Hadri 12 yılda iplikle yaptığı Kuran-ı Kerim'in hikayesini şöyle anlattı: ''Küçükken devamlı Kur'an yazmak istiyordum. Terzilik mesleğini tam öğrendikten sonra Kur'an'ı farklı, özel bir şekilde yazmak istedim. Eşimle hep istişare ederek planlar yaptım. İple, ilk olarak, 'veme tevfigi, ille billeh' yazdım. Çok güzel bir görüntü ortaya çıktı. Sonra Vakıa suresinin tamamını yazdım. Gören herkes çok beğendi. Bundan sonra Kur'an-ı Kerim'i yazmayı aklıma koydum. Bu konuda eşimden büyük destek gördüm.'' dedi.

  Hadri, çalışmaya 2000 yılında tasarım yaparak başladığını belirterek, ''12 cilt olarak tasarım yaptıktan sonra, bez üzerine iplikle Kur'an-ı Kerim ayetlerini yazmaya başladım. Her bir ciltte 2,5 cüz oluşturdum. Boyu 80, eni 60 santimetre olan sayfaların üzerine Kur'an'ı işleme işi 8 yılımı aldı. Sonra işlediğim bu sayfalar üç değerli hoca tarafından, 2 yılda defalarca kontrol edildi. Hocaların kontrolünden sonra 2 yıl da ciltlerin yapımı sürdü. Her bir cilt 15 kilogram geliyor. Harflerin işlenmesinde altın renkli, özel bir ip kullandık. 12 yılın sonunda çok arzu ettiğim esere kavuştum" açıklamasını yaptı. 

  GUİNESS'E GİRECEK

  Yaptığı eserin dünyada iple yazılan ilk Kur'an-ı Kerim olma özelliği taşıdığını vurgulayan Mohammed Maher Hadri, ''10 Ekim'de Dubai'de katılacağız fuara. Guinness yetkilileri de gelecek. Kur'an-ı Kerim, Guinness'e "dünyada iple bez üzerine yapılan ilk kitap" olarak resmen girecek.'' ifadelerini kullandı. 

  İPLİKLE YAPILAN KURAN-I KERİM PENDİK'TE

  Tamalandıktan sonra ilk kez Dubai'de bir fuarda sergilenen Kur'an-ı Kerim, sırasıyla İran, Suriye, Lübnan, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve son olarak da, Türkiye'de görücüye çıktı. Pendik Belediyesi tarafından organize edilen, 9. Pendik Uluslararası Sanatçılar Buluşması standında sergilenen Kur'an-ı Kerim, 29 Eylül 2013 Pazar akşamına kadar görülebilecek.


  Görüş Bildir