Euro
9.9274
-1.09%
Dolar
8.3504
-1.04%
Altın
487.16
-1.03%
Borsa
1.4
0.48%
Bitcoin
332.950
-3.86%
34ºC
İstanbul
Güneşli 34 C

  İstanbul'a sel uyarısı

  Meteoroloji sağanak yağış olacağına dair vatandaşları uyarırken bir açıklama da AKOM'dan geldi.
  • 06.08.2014 - 15:09
  İstanbul'a sel uyarısı

  İstanbul a sel uyarısı #1

  AKOM İstanbul'da sel baskınlarına karşı uyardı. Sel baskınlarının olabileceği konusunda vatandaşlar uyarılırken tedbirli davranılması gerektiği belirtildi.

  ''ŞİDDETLİ YAZ YAĞMURU''

  AKOM’dan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji birimlerinin hava tahmin raporlarına göre, İstanbul’da yarın sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar kısa süreli ve şiddetli yaz yağmuru (15 ila 50 kg/m2) Meteorolojik ihbar doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, İTFAİYE, AKOM, İSKİ, ATIK Müdürlüğü ekipleri kritik noktalarda hazır bekletilecek. İstanbul'un Basra alçak basınç sisteminin etkisi altında olması ve yukarı seviye hava sıcaklıklarındaki hızlı düşme, kararsızlık yağışları (yaz yağmurları) yaşanmasına neden olacak. Yaz yağmurları genelde kısa zaman diliminde (7-15 dakika) dolu, hortum ve fırtınamsı rüzgârla şiddetli yağışlara neden olacak. Yağışların bölgesel olarak gök gürültülü, şimşek çakması ve yıldırdım düşmesi gibi meteorolojik olayları görüleceği tahmin ediliyor.

  ''YOLLARDA GÖLLENME OLABİLİR''

  Yağışlar ani düştüğünden hızla akışa geçmesi, yollarda göllenmelere, kod seviyesinin altında kalan kesimlerde ise su baskınlarına neden olabilecek. Ayrıca rüzgârın yağış anında poyraz ve yıldız yönlerinden sert, aralıklarla hamle yaparak fırtınamsı esmesi (saatte 20-55 km hızla) açık deniz seferlerini aksatması, yaşanması muhtemel hortum hadisesi ile çatı ve tabela uçması vb. hadiselere neden olması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir