Petrol
99.07
-0.53%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
432.426
-1.88%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  İstanbul'da lodos kaosu

  İstanbul'da sabahtan beri hakim olan lodos, ulaşımı olumsuz etkiledi.
  • 29.03.2012 - 22:11
  İstanbul'da lodos kaosu

  İstanbul da lodos kaosu #1

  Sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul'da etkili olan Lodos hava trafiğini vurdu. Lodos yüzünden Atatürk Havalimanı'nda çarpışma tehlikesi olduğu için uçaklar aynı anda iniş-kalkış yapamadı. 24 uçak havada 1 saat 15 dakika tur atmak zorunda kalında seferler 6 saat gecikmeli yapıldı.

  Günde ortalama 900 uçağın iniş kalkış yaptığı 100 bin yolcunun geçtiği Atatürk Havalimanı kelimenin tam anlamıyla lodosa teslim oldu. Gün boyunca etkisini sürdüren lodos yüzünden uçaklar aynı anda iniş kalkış yapamadı. Havalimanında Florya Ataköy istikametindeki pistte kuyruk oluşturan uçaklar, lodos sebebiyle havada tur atan uçakların inişini bekledi. Aynı anda kalkış yapılması halinde iki pistin vektörleri çakıştığı için uçakların çarpışma tehlikesi mevcuttu. Bu yüzden uçuş kontrol kulesi trafikleri ayırmak için çok titiz bir çalışma yürüttü. Anlık rüzgar verilerine göre bazı uçaklar görerek pas geçme, bazılarına da havada tur atma uyarısı yapıldı. Pilotlar uyarıyı dikkate aldığı için herhangi bir tehlike yaşanmadı. Ancak sabah saatlerinde yurtdışı ve yurt içinden gelen 24 uçak havada 1 saat 15 dakika tur attı. Bu yüzden kalkış için bekleyen uçaklar pist başında uzun kuyruklar oluşturdu. Bu beklemeler havalimanındaki operasyonun genelini olumsuz etkilediği için yurtdışından gelip Ankara ve diğer şehirlere devam edecek transit yolcular saatlerce havalimanında mahsur kaldı.

  YOLCULAR 7 SAAT MAHSUR KALDI

  Saat 10.00 sıralarında Mısır'ın başkenti Kahire'den gelen yolcular Ankara'ya gitmek için 7 saat Atatürk Havalimanı'nda bekledi. Seferlerdeki gecikmeler lodosun devam etmesi sebebiyle geç saatlere kadar devam etti. Bu sebeple de Atatürk Havalimanı kapasitesinin yarısı kadar sayıdaki 450 uçağa hizmet verebildi. Geçtiğimiz günlerde havalimanında yapılan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Çalıştayı'nda da bu konu gündeme gelmiş ve tek çözümün İstanbul'a üçüncü havalimanı yapmak olduğu bir defa daha kabul edilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir