Euro
15.3548
-0.47%
Dolar
13.4530
-0.49%
Altın
787.2570
-0.30%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
573.708
-1.95%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 7 C

  Kadir Gecesi'nde nasıl dua edilir hangi ibadetler yapılır

  Hazret-i Âişe (r.a.) Peygamberimiz'e soruyor: ''Yâ Resulallah, Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl duâ edeyim?"
  • 14.08.2012 - 12:31
  Kadir Gecesi'nde nasıl dua edilir hangi ibadetler yapılır

  Kadir Gecesi nde nasıl dua edilir hangi ibadetler yapılır #1

  Bu gecede nasıl duâ edileceğini Hazret-i Âişe (r.a.) Peygamberimiz'e soruyor: ''Yâ Resulallah, Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl duâ edeyim?"

  Resulullah Aleyhissalâtü Vesselâm: "Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbü'lafve fa'fü annî"

  Yani: "Allah'ım! Sen affedicisin, kerem sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle, dersin' buyurdu."

  Ayrıca gecede Kur'ân'a çok yer ayırmalı. Bol bol Kur'ân okumalı ve dinlemeli. Kendimizi Kur'ân 'a muhatap etmeli. Kur'ân sanki ilk defa bize inmiş bir ruh hali içinde olmalı.

  KADİR GECESİ NEDEN BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR

  "Bin ay" seksen üç sene dört aylık bir süredir. Geçmişteki salih kimselerin bir ömür boyu kazandıkları manevi mertebeyi bir gece içinde elde etme fırsatıdır. Peygamberimiz Sahabilere İsrailoğulları'ndan dört kişinin seksen sene boyunca hiç günah işlemeden ibadet ettiklerini anlattı. Sahabiler bunu hayretle karşıladı. Cebrail Aleyhisselâm geldi, "Yâ Muhammed, ümmetin o birkaç kişinin seksen sene ibadetinde hayrete düştüler. Allah sana ondan daha hayırlısını indirmiştir" diyerek Kadir Suresi'ni okudu ve "İşte bu senin ve ümmetinin hayran kalışından daha hayırlıdır" buyurdu.

  MÜBAREK GECELERDE ÖLENLER AHİRETE İMANLI MI GİDER

  Bir kimsenin iyilik ve kötü­lüğü Allah 'a olan kulluğu ile ölçülür. İmanı olduğu halde, İslâm'a uymayan hal ve hareketleri varsa bu insan günahkâr insandır.

  Bu çeşit insanlar ölünce onları nasıl bir son bek­ler?

  Peygamber Efendimiz'in (a.s.m.) bu konudaki ifa­deleri açıktır: "Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz; nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz." Bu gerçek başka bir hadiste de şöyle dile getirilir: "Kim ne halde iken ölürse, Allah onu o şey üzerine di­riltir." (Feyzü'l-Kadîr, 6: 226.)

  Allah'a ve diğer iman esaslarına inanan bir insan, öldüğü zaman mü'min ve Müslüman sayıldı­ğından Müslüman olarak işlem görür. Böyle birisinin âhiretteki durumunu Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle dile getiriyor: "Kim Allah'tan başka bir ilâh olmadığını bilerek ölürse cennete girer." (Müslim, İman: 43.) Bir mü'min mübarek gün ve gecelerin birinde ve­fat ederse, Cenâb-ı Hakk 'ın ona ayrı bir muamele edece­ğine dair bir hadis-i şerifte şöyle buyrulur: "Bir Müslüman cuma günü veya gecesi ölürse Cenâb-ı Hakk onu kabir fitnesinden (sualinden ve azabın­dan) kurtarır." (Tirmizî, Cenâiz: 73; Müsned, 2:176.)

  Başta cuma günü ve gecesi olmak üzere, Kadir Gecesi gibi gecelerde vefat edenlere Cenâb-ı Hak o vakitlerin hürmetine ayrı bir muameleye tabi tutacak­tır. Bir mü'min ölmeden önce böyle bir gecede Cenâb-ı Hakk 'ın affına ermişse haliyle bu nimetten faydalanacak ve kurtula­caktır. Bunun yanında imandan yoksun olan, mü'minlere karşı sürekli düşmanlık duyguları taşıyan bir kimsenin durumu ebedi bir kayıp ve büyük bir hüsrandır. Kadir Gecesi 'nde de ölse sonuç değişmeyecektir. (Mehmet Paksu/Bugün)


  Görüş Bildir