Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Kalbin ilacı kendi eviniz

  Ev yaşantısı, kalp ameliyatı sonrası hastaların normal hayatlarına daha çabuk dönmelerini sağlıyor.
  • 23.06.2014 - 09:28

  Kalbin ilacı kendi eviniz #1

  Kalbin ilacı kendi eviniz #2

  Kalp ameliyatlarından sonra kendinizi iyi hissediyor olmanız tamamen iyileştiğiniz anlamına gelmiyor. Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Kalp cerrahisinde gelişen yeni teknikler deneyimle birleştiğinde, ameliyat öncesi normal yaşantınıza dönmeniz daha hızlı kılıyor. Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Özkara, en iyi, en çabuk iyileşeceğimiz yerin evimiz olduğunu söylüyor. İşte Özkara’dan kalp hastalarına özel uyarı ve öneriler.

  YÜRÜYÜŞ HAZIMSIZLIĞI GİDERİR

  Sık sık, az az yemek ve yemeklerden sonra düzenli ev içi yürüyüşleri hazımsızlık sorununu gideriyor. Diyabet, böbrek ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalığınız yoksa istediğiniz her gıdayı abartıya kaçmadan yiyebilirsiniz. Özellikle protein ve posalı yiyecekler kabızlığın önlenmesini sağlıyor. Kırmızı et haftada iki kez yenebilir. Mümkünse balığın sıklıkla tüketilmesi öneriliyor. Sebze ağırlıklı beslenmeli ve katı yağdan uzak durmalısınız. Bu tip beslenme alışkanlığının ömür boyu devam ettirilmesi kalp sağlığı açısından oldukça önemli. Ameliyattan bir ay sonra da, diyetisyen kontrolünde ‘kardiyak diyet’ uygulamalısınız.

  İLAÇ KONUSUNDA HASSAS DAVRANIN

  İlaçların, doğru zamanda ve dozlarda alınması gerekiyor. Aç karnına ya da tok karnına alınacak ilaçlar konusunda hassas davranın. Hasta eğer koroner by-pass ameliyatı geçirmişse kan sulandırıcı, kolesterol, ritim ve tansiyon düzenleyici tedavisi, aksi bir durum olmadıkça ömür boyu devam etmeli. Kapak ameliyatı geçirmiş hastalardaysa, gereken kan sulandırıcı tedaviler ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından detaylı bir şekilde anlatılmalı ve kontroller ihmal edilmemeli.

  TEMPOYU YAVAŞÇA ARTIRIN

  Efor sırasında eğer verilmiş ise göğüs korsenizi takmalı ve varis çoraplarınızı mutlaka giymelisiniz. Yürüyüş mesafenizi yavaşça artırmalı ve havaların iyi olduğu günlerde mutlaka dışarıda yürüyüşler yapmalısınız. Başlangıçta günde yaklaşık 10 dakika yürüyüş yeterli olur. Hasta kendi performansına göre birkaç gün aralarla yürüyüş mesafesini artırabilirsiniz.

  BANYODAN SONRA DİKKAT

  Cinsel yaşama iki-üç haftadan sonra başlayabilirsiniz. Bu konuda taburcu olmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız. Her gün banyo yapabilirsiniz. Fakat oturmaya ve ılık su kullanmaya özen gösterin. Banyo sonrası kurulanırken yara yerlerine temiz tutun. Vücudun başka bir yerine değmemiş havluları kullanmaya özen göstermelisiniz.

  Görüş Bildir