Dolar
6.8653
0.0597%
Euro
7.7699
0.1133%
Altın
1809.06
0.5826%
Borsa
117018.2
1.9246%
G. Altın
399.166
0.5559%
Bitcoin
63776.49
0.2077%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Kalp krizi geçirdi elektrik süpürgesiyle hayata döndü

  İstanbul Fatih'te kalp krizi geçiren hasta, elektrik süpürgesi ve bahçe hortumuyla hayata döndürüldü.
  • 28.06.2014 - 12:14
  Kalp krizi geçirdi elektrik süpürgesiyle hayata döndü

  Kalp krizi geçirdi elektrik süpürgesiyle hayata döndü #1

  İstanbul Fatih’te kalp krizi geçiren Mehmet Altuntaş’ın hayata döndürülmesi için ilginç bir yöntem uygulandı.

  SOKAK ORTASINDA FENALAŞTI

  İlginç olay, 15 Haziran gecesi Fatih’te yaşandı. Şanlıurfa’da emekli olduktan sonra çalışmak için İstanbul’a gelen 5 çocuk babası Mehmet Altuntaş, sokak ortasında fenalaşarak birden yere yığıldı. Altuntaş’ın yardımına ilk olarak bakkal Lütfi Yırık koştu. Yırık’ın çağrısı üzerine bir süre sonra mahalleli yardım etmek için seferber oldu. Kalp krizi geçirdiği tahmin edilen Altuntaş için ambulans çağrıldı ancak beklenen ambulans bir türlü gelmedi.

  ELEKTRİK SÜPÜRGESİ VE BAHÇE HORTUMUYLA SOLUNUM YOLUNU AÇTI

  Mahallede yaşananları duyan paramedik (tıp teknisyeni) Uygar Kızanlık da evinden çıkarak yardıma koştu. Hayati fonksiyonlarını kaybetmekte olan Altuntaş’a kalp masajı ve suni teneffüs yapan Kızanlık, hastanın solunum yolunun da tıkalı olduğunu fark etti. Ambulansın henüz gelmediğini ve hastanın durumunun kötüleştiğini gören Kızanlık, pratik düşünerek ilginç bir yöntemle müdahaleye devam etti. Kızanlık komşularından elektrik süpürgesi ve bahçe hortumu istedi. İlk başta ne olduğunu anlayamayan mahalleli, Kızanlık’ın isteklerini yerine getirmek için adeta seferber oldu. Evlerden getirilen kablolar uç uca eklenerek bakkaldan elektrik çekildi. Ardından kızanlık elektrik süpürgesi ve bahçe hortumu ile hastanın solunum yolunu açmaya çalıştı.

  Kalp krizi geçirdi elektrik süpürgesiyle hayata döndü #2

  BİR HAFTA YOĞUN BAKIMDA KALDI AMA HAYATINI KAYBETTİ

  Ardından olay yerine gelen ambulanstan inen sağlık çalışanları müdahaleye başladı. Ancak iddiaya gören ambulanstaki solunum yolu açmakta kullanılan aspiratör cihazı arızalıydı. Bunun üzerine elektrik süpürgesi tekrar kullanıldı. Solunum yolu açılan hasta Altuntaş, yaklaşık 18 dakika sonra 112 ekibi ile hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık bir hafta yoğun bakımda kalan Altuntaş, yaşam mücadelesini kaybetti.

  Görüş Bildir