Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.920
-2.86%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Kanser hastası kaportacı çekiç sesiyle hayata tutundu

  Kaporta ustası Hasan Akyar, 4 yıl önce yakalandığı kanserle mücadele ederken çekiç sesinin terapi gibi geldiğini söyledi.
  • 07.04.2016 - 15:49
  Kanser hastası kaportacı çekiç sesiyle hayata tutundu

  Kanser hastası kaportacı çekiç sesiyle hayata tutundu #1

  Antalya'da kaporta ustalığı yapan Hasan Akyar (58), 4 yıl önce yakalandığı kolon kanseri ile mücadele ederken işinin başından ayrılmadığını belirterek, "Hastalığım süresince kaporta düzeltmek için kullandığım çekicin sesi, bana terapi gibi geldi." dedi. Hasan Akyar, yaptığı açıklamada, 11 yaşından beri "klasik yöntem" olarak bilinen çekiçle vurma yoluyla kaportacılık yaptığını, mesleğini çok sevdiğini söyledi. 4 yıl önce şiddetli karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede kolon kanseri olduğunu öğrendiğini belirten Akyar, yapılan tahliller sonunda acilen ameliyat olması gerektiğini öğrendiğini ifade etti.

  "HASTALIĞI ARKADAŞIM GİBİ GÖRDÜM"

  Ameliyat olduktan sonra uzun süre kemoterapi tedavisi gördüğünü kaydeden Hasan Akyar, "Zamanla kanser hastalığını arkadaşım gibi görmeye başladım. Hastalığı öğrendikten sonra 'ben kanser hastasıyım' gibi şeyleri kendime dert etmedim. Kolon kanseri ameliyatı olacağım zaman bile gülerek girdim ameliyata, gülerek çıktım." diye konuştu.

  BİR YIL BOYUNCA RESİM YAPTI

  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kanser hastalarına yönelik sosyal faaliyetlere de katıldığına değinen Akyar, bu sürede bir yıl boyunca resim yaptığını ifade etti. Ağır bir sürecin ardından hastalığı yendiğini belirten Akyar, şunları söyledi: "Rutin kontroller için ara sıra hastaneye gidiyorum ve kemoterapi alan kanser hastalarının yanına giderek onlara moral veriyorum. Kanser hastalığı ile mücadele eden insanlara kanseri yendiğimi ve kaportacılık mesleğime devam ettiğimi söylüyorum, çok şaşırıyorlar. Bu hastalık beyinde bitiyor. 'Bu hastalığı yok bileceksin, stres yapmayacaksın' diyorum. Ama kanser hastalarının çoğu her şeyi kafaya takıyor. Ben bu hastalığa Allah'ın verdiği bir hastalık olarak bakıyorum."

  KAPORTACILIK YAPMAYA DEVAM ETTİ

  Kanser hastası olduğunda kaportacılık mesleğine daha çok bağlandığını anlatan Akyar, "Kanser hastalığı ile mücadele ederken kaportacılık işini bırakmak hiç aklıma gelmedi, aksine daha çok işime bağlandım, daha hırslı çalıştım. Kaportacılık işimi yaparken kanser hastalığını yeniyordum, hastalık aklıma gelmiyordu. Hastalığım süresince kaporta düzeltmek için kullandığım çekicin sesi, bana terapi gibi geldi. Ama çalışmasaydım hastalık sürekli aklımda kalırdı ve daha çok ilerlerdi. Allah'a çok şükür iyiyim şimdi." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir