Dolar
6.7508
-0.0296%
Euro
7.6343
-0.3081%
Altın
1713.76
-0.0262%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.177
0.0115%
Bitcoin
65896.36
-0.0224%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Kanser tedavisi gören gence anne sütü şifa oldu

  Edirne Keşan'da beyincik kanseri tedavisi gören genç, kan değerleri düşük olması nedeniyle kemoterapi göremiyordu. Anne sütü gencin kan değerlerini yükseltti.
  • 02.02.2015 - 04:25

  Kanser tedavisi gören gence anne sütü şifa oldu

   İsmet Polat Kaşıkçı

  Edirne’nin Keşan İlçesi’nde yaşayan 19 yaşındaki İsmet Polat Kaşıkçı’ya, yaklaşık 9 ay önce, baş ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede beyincik kanseri teşhisi konuldu.

  İsmet, beynindeki tümör nedeniyle haziran ayında Ankara Numune Hastanesi’nde bir ameliyat geçirdi.

  ANNESİ AMELİYATTAN SONRA KÖTÜLEŞTİ DEDİ

  Habertürk'ten Sorel Dağıstanlı'nın haberine göre, annesi Türkan Kürklüoğlu’na göre ameliyattan sonra oğlunun durumu daha da kötüleşti. Yemek yiyemez, konuşamaz oldu. 2 ay radyoterapi, 3 ay da kemoterapi gören İsmet, annesinin çabaları sonucunda doktorları bile şaşırtarak kısmen yemeye ve hecelemeye başladı.

  ANNE SÜTÜNÜ DENEDİ

  Kemoterapinin sorunsuz devam etmesi içinse İsmet’in düşük olan kan değerlerinin yükselmesi gerekiyordu. Pek çok yol deneyen anne Kürklüoğlu’nun başvurduğu yöntemlerden biri de anne sütü oldu. Anne Kürklüoğlu, “Doktorlarının söylediği bir şey değildi, deneyerek buldum. Oğlumun kan değerleri anne sütünü içtiği ilk günde 4 kat arttı” dedi.

  "EVE GELİP SÜTÜNÜ SAĞANLAR OLDU"

  Olay sosyal medyada duyulunca, çiçeği burnunda pek çok anne İsmet için seferber oldu, aileye Türkiye’nin her yerinden anne sütü yağmaya başladı. Kürklüoğlu, “Anneler sütlerini buzların içine yerleştirip evimize gönderdi. Hatta bazı anneler buraya gelerek evimizde sütünü sağdı. 2-3 aylık stokumuz oluştu. Oğluma içirebildiğim kadar anne sütü içiriyorum. Herkese minnettarım” dedi.

  PROFESÖR "BİLİMSEL DEĞİL" DEDİ

  Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prof. Şuayip Yalçın, anne sütünün kan değerlerini yükselttiğine dair bilimsel bir kanıt olmadığını söyledi. Yalçın, “Sadece ‘Acaba?’ dedirten bazı çalışmalar var, ama tedavi edici olduğuna dair klinik bulgu yok. Doktorlar da önermiyor zaten” dedi. Prof. Gökhan Demir ise “Anne sütüyle ilgili böyle bir spekülasyon var son dönemde, pek çok hastamızdan duyuyoruz. Ama bilimsel bir veri yok” diye konuştu.

  Görüş Bildir