Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.047
-0.22%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Kanyon'da Hes'tirin gidin pankartı

  (HES) projesine tepki gösteren köylüler, 'HES'tirin Gidin' yazılı pankart açtı.
  • 29.07.2013 - 14:38
  Kanyon'da Hes'tirin gidin pankartı

  Kanyon da Hes tirin gidin pankartı #1

  Antalya'da Toros dağlarının Akseki- Manavgat ilçeleri arasında yer alan, yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki Türkiye'nin en derin üçüncü kanyonu Ahmetler Kanyonu'nda 'ÇED Gerekli Değildir' raporuyla yapımına izin verilen, Seçenek Enerji Elektrik Üretim A.Ş. firmasının 'Kanyon Regülatörü ve HES (9.966 MW)' projesi, köylülerin tepkisini çekti. Başta Ahmetler olmak üzere Güçlüköy ve Gençler köylüleri, Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce yapımına izin verilen HES projesine tepki gösterdi.

  'BURALARI HES'MEYİN'

  Ahmetler Kanyonu'nda toplanan köylüler, 'Ahmetler'e HES istemiyoruz', 'Toprağımı, taşımı, suyumu ellemeyin HES'tirin gidin', 'Buraları HES'meyin suyumuzu kesmeyin' gibi pankartlar açtı.

  GERİ DÖNÜLMEZ YIKIM OLUR

  Eylemde konuşan köylülerden Mustafa Koç, Ahmetler Kanyonu'na verilen HES projesi lisansıyla Anayasa'nın ihlal edildiğini, bu konuda köylülerin hiç haberdar edilmediğini dile getirdi. HES'in burada hayata geçirilmesi durumunda doğanın geri dönülemez bir yıkıma uğrayacağını belirten Mustafa Koç, Antalya Valisi'ne kararın yeniden gözden geçirilmesi ve 2 yıldır süren köylülerin feryatlarına kulak verilmesi çağrısında bulundu.

  HES kararında hiçbir fiili gözlem ve inceleme yapılmadığını iddia eden Koç, bölgedeki çok zor doğal şartlar nedeniyle hiçbir kurumun gerekli incelemeleri yapmadan 5 gün içinde firmaya 'ÇED Gerekli Değildir' raporu verilmesini ve halktan gizlenmesini eleştirdi.

  KÖYLERİN İÇMESUYU TEHLİKEDE

  Avukat Ecevitoğlu, çevrede bulunan Taşkesiği, Hacıobası, Uzunkale, Hacı Ahmetler, Güçlüköy ve Gençler köylerinin içme ve sulama suyu ihtiyacının da kanyondan sağlandığını, suyun borulara hapsedilmesi durumunda bu köylerin hem içme hem de sulama suyu olmayacağını kaydetti.

  Doğal yapısıyla büyük dikkat çeken kanyonda kurbağalardan dağ keçilerine onlarca yaban hayatı, endemik bitki türü ve ormanlık alana sahip olunduğuna da işaret edilen eylemde, çiftçiliğin de bitirileceği belirtildi.

  YILDA 5 BİNİ AŞKIN TURİST

  Bölgede yaklaşık 2 yıldır da alternatif turizm uygulanıyor. HES santralinin de kurulacağı kanyonun bitiş noktasında dünyanın en büyük turizm operatörlerinden TUI aracılığıyla canyoning, rafting, jeep safari, kiteboording, su kayağı, kaya tırmanışı, dalış gibi alternatif turizm etkinlikleri düzenleniyor. Bölgede alternatif turizm adına yeni tanınan kanyona, yılda 5 binin üzerinde yabancı turist bu etkinliklere katılıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir