Euro
10.1632
0.45%
Dolar
8.6605
0.39%
Altın
493.63
0.28%
Borsa
1.388
0.2%
Bitcoin
366.497
-2.41%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  Katil eden oyunlar

  Polis öldürüp puan topluyorlar.
  • 13.04.2012 - 07:43
  Katil eden oyunlar

  Katil eden oyunlar #1

  Çocuk ve gençleri bekleyen büyük tehlikenin medya ve internet kaynaklı olduğunu belirten uzmanlar, video oyunlarının yüzde 98'inin şiddet içerdiğinin altını çizerek aileleri uyardı.

  TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Çevik, bilgisayar oyun salonlarıyla ilgili çok ciddi denetim probleminin olduğunu belirtti. Piyasadaki bilgisayar oyunlarının yüzde 98'inin şiddet ve cinsel içerikli olduğunu söyleyen Çevik, Türkiye'de genelde çocukların gittiği oyun salonlarıyla ilgili mevzuat boşluğu bulunduğunu vurguladı. Çevik "Çünkü oyun salonlarının ruhsatlandırılması ve denetimi kolluk birimlerine bağlı değil. Ancak ihbar olursa kolluğun salonlara gitmesi söz konusu oluyor. Yoksa oyunların içeriğiyle ilgili herhangi bir denetim yapılamıyor. Bu salonlar çocuklar için, büyüklerin kumarhanesi gibi oldu" diye konuştu.

  POLİS ÖLDÜRÜP PUAN TOPLUYOR

  Polis Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Dolu ise Türkiye'deki oyun salonlarında ve başka mekanlarda rahatlıkla oynanan bazı bilgisayar oyunlarının adını açıklayarak, içerikleri hakkında ilginç bilgiler verdi. Bunlardan birinin içeriğini Komisyon üyeleriyle de paylaşan Dolu, şunları kaydetti: "Mesela polis öldürdükçe puan kazanılan bir oyun var. Polis öldürerek elde edilen puanlar karşılığında arabanıza hayat kadınları alabiliyorsunuz. O kadınlarla sanal olarak birlikte olunuyor. Bu ve benzer oyunlarla başkalarına acı verdikçe kazanan ve zevk alan çocukların ortaya çıkması hedefleniyor" dedi. Dolu, 'Metin 2' adı verilen bilgisayar oyununu çok iyi oynayan ilköğretim okulu öğrencisi Musa Kang'ın 2009'da Erzurum'da öldürülmesinin ardından, bazı çocukların ebeveynlerine 'Ama hak etmişti' şeklinde sözler sarf ettiklerinin tespit edildiğini bildirerek şiddet içerikli bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerinde yarattığı vahamete dikkati çekti.

  DENETİM YOK

  Yapay bir dünyada yaratılan birtakım faaliyetler sayesinde çocukların gerçek hayatta psikopatik davranışlar sergilediğinin tespit edildiğini söyleyen Dolu, gelişmiş ülkelerde bu oyunların içerikleri hakkında ölçütlerin belirlendiğini ama Türkiye'de bu tür bir denetimin olmadığını vurguladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir