Petrol
76.73
0.76%
Euro
19.6575
-0.15%
Dolar
18.6413
0.02%
Altın
1.078
0.60%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.062
-0.33%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Konservatuara alınmayan gencin büyük başarısı

  17 yaşındaki otistik genç, Kraliyet Ailesi'nin müzik sınavını kazandı.
  • 12.05.2012 - 05:59
  Konservatuara alınmayan gencin büyük başarısı

  Konservatuara alınmayan gencin büyük başarısı #1

   

  TRT'nin haberine göre Antakya Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi'nde flüt eğitimi alan ve piyanoda önemli yetenekler arasında gösterilen 17 yaşındaki otizm hastası Buğra Çankır'ın, İngiliz Kraliyet Ailesi'nin müzik sınavlarının son aşamasını başarıyla tamamladığı bildirildi.

  Baba Kemal Çankır, otistik oğlunun 11 yıldır müzikle ilgilendiğini söyledi. Buğra'nın gittiği bir terapi merkezinde psikologun kulağının çok iyi olduğunu söylemesi üzerine müzikle ilgilenmeye başladığını ifade eden baba Çankır, oğlunun yapılan müzik testlerini sıfır hatayla tamamladığını kaydetti.

  KONSERVATUAR ALMAMIŞTI

  Buğra'nın yetenekli olmasına ve girdiği sınavlardan başarıyla çıkmasına rağmen Türkiye'deki konservatuvarlara alınmadığını ifade eden baba Çankır, şöyle konuştu:

  ''Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavlarına girdi, tam not almasına rağmen otistik olmasından dolayı konservatuvara alınmadı. Bu duruma çok üzüldük, yılmadık Buğra'nın iyi bir noktaya gelebilmesi için çalıştık. Oğlumu İngiliz Kraliyet Ailesi'nin müzik sınavlarına hazırlamaya başladık, Buğra 'Grade 8'i başarıyla tamamladı. Oğlum başarısı sayesinde Avrupa ve ABD'de konservatuvarlara özel yetenek sınavlarına girmeden direkt kayıt yaptırabilecek.''

  Buğra'nın daha önce 2 kez İngiltere'de konser verdiğini belirten Çankır, Türkiye'de birçok yerden oğlunun konser vermesi için davet aldıklarını kaydetti.
  Anne Necla Çankır ise oğlunun eğitimlerine devam etmesini istediklerini belirterek,''Oğlumun yeteneğini Avrupa kabul ederken Türkiye'de ise gereken ilgi ne yazık ki gösterilmiyor'' diye konuştu.


  Görüş Bildir