Petrol
115.47
1.14%
Euro
17.425
-0.77%
Dolar
16.2344
-0.70%
Altın
966.01
-0.68%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.855
-2.61%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  Küçük kaşifler icat çıkaracak

  "Küçük Kaşifler Yaratıcı Hayaller" projesi başladı.
  • 01.11.2013 - 16:53
  Küçük kaşifler icat çıkaracak

  Küçük kaşifler icat çıkaracak #1

  İstanbul Kalkınma Ajansının desteklediği, Fatih Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesinin işbirliği ile yürütülen "Küçük Kâşifler Yaratıcı Hayaller" projesi start aldı.

  İlkokul öğrencilerinde bilimsel merakı ve üretkenlik becerilerini geliştirmeyi hedefleyen proje, 30 farklı ilkokulda eş zamanlı olarak açılacak laboratuvarlarla hayata geçecek. 1 Milyon lira bütçeli projeye ait laboratuvarların ilki Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokulunda açıldı. Açılışta konuşan Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamit Çakır, 'İlkokul çağında başlayan merak duygularını öldürmeyin' dedi.

  7-10 YAŞ ARASI KÜÇÜK KAŞİFLER ARANIYOR

  Eğitim-öğretime devam eden 07-10 yaş arası çocukları kapsayan Küçük Kâşifler, Yaratıcı Hayaller Projesi, çocukların yenilikçilik ve üretkenlik yeteneklerini geliştirmeleri ve toplumsal yaşamlarının tüm aşamalarında edindikleri bilgileri etkin kullanmalarını sağlamayı hedefliyor. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Fatih Üniversitesi'ne kurulan toplam 32 adet Yenilikçilik Atölyesinde uygulanmakta olan projeye, Küçükçekmece ilçesinde bulunan 30 ilkokuldan 34.000 öğrencinin katılımı hedefleniyor. Proje kapsamında ayrıca 4.500 öğrencinin çeşitli bilim merkezlerini ziyaret etmeleri sağlanıyor.

  DÜNYADA BENZERİ OLMAYAN PROJE

  30 farklı okulda aynı anda uygulamaya konup 34 bin öğrenci üzerinden sonuç elde edilecek projeden 'Dünyada benzeri olmayan proje' şeklide bahseden Proje Koordinatörü Yakup Karataş, 'Projemiz, 30 farklı ilkokulda aynı anda uygulanacak. 34 bin öğrenci üzerinden gözlem yapacağız. Dünyada eş zamanlı böyle bir uygulama yok. Umarım ülkemizin her yerinde uygulama fırsatı buluruz.' dedi.

  Gençlerin girişimcilik ve üretkenlik yeteneklerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda uzun süren araştırmalar yaptıklarını söyleyen Karataş, büyük bir ilçenin küçük bir merkezinde öğrencileri toplamaktansa 30 küçük merkezde çok daha fazla sayıda öğrenciye ulaşacaklarına dikkat çekti.

  Küçük kaşifler icat çıkaracak #2

  ÇOCUKLARIN HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

  Projeye ait ilk laboratuvarının açılışını Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamit Çakır, Fatih ve Sabahattin Zaim Üniversitesi yetkilileri gerçekleştirdi. Laboratuarın açılışından sonra projenin tanıtımını gerçekleştiren Çakır, eğitimde talim ve terbiye geleneğine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Her insanın zihninde projeler olduğunu söyleyen Çakır, "İlkokul çağındaki öğrencilerde merak duygusu hâkimdir. Biz çocuklarımızın bu merak duygusundan yola çıkarak onları engellemek değil hayallerini hayata koymaları için ortam hazırlamak istiyoruz. Bu projenin amacı aslında bu, küçük kâşifler büyük işlere imza atar ancak bizler ortam sağlayabilirsek." diye ifade etti.

  "İCAT ÇIAKARMA!" LAFI TARİH OLACAK

  Proje ortaklarından Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Gücin, üniversitelerin toplumsal problemlere çözüm arayışlarında projeler üretmesinin üniversitelerin varlık sebebi olduğuna dikkat çekti. Gücin "Eskiden yeni fikirler ortaya atılınca 'icat çıkarma' diye insanlar tepki gösterirlerdi. Artık bu atölyeler sayesinde bu sözün yerini 'icat çıkarın' cümlesi alacak. Hem toplumun ve öğrencilerin hem de üniversitelerin bu işten karlı çıkacakları kesin." dedi

  Küçük kaşifler icat çıkaracak #3.

  ÖĞRETMEN ADAYLARI DA FAYDALANACAK

  Proje ortaklarından Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Eğitim Fakültesi öğrencilerinin mezun olmadan önce bu büyüklükte ve önemde bir projede yer almasının kariyerlerindeki olumlu etkilerine değindi. Esen, "Bu projeye katılan Eğitim Fakültesi öğrencilerimiz, mezun olduklarında çalışacakları alanları bilen, okulları tanıyan, kariyerini nasıl ilerleteceğinin farkında olan faydalı öğretmenler olacaklar" dedi.

  İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projenin açılışında, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamit Çakır, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Savcı, Yrd. Doç. Dr. Zeki Ilgar, Yrd. Doç. Dr. Belgin Parlakyıldız, Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Gücin, Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şimşek, Küçükçekmece ve İstanbul'un farklı ilçelerinden ilkokul müdürleri, üniversite öğrencileri ve davetli misafirler katıldı. Açılış konferansında projenin ve atölye çalışmalarının detayları paylaşıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir