Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.289
0.80%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C

  Mardin Cezaevi'nde anket; Pişman değilim

  Namus cinayetinden yatan 12 mahkûmdan şok sözler: Pişman değilim, Başka yol bırakmadılar, Ya öleceksin ya öldüreceksin.
  • 04.10.2013 - 09:02
  Mardin Cezaevi'nde anket; Pişman değilim

  Mardin Cezaevi nde anket; Pişman değilim #1

  Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyoloji bölümünden Yard. Doç. Dr. Musa Öztürk ve araştırma görevlisi Mehmet Ali Demirdağ, Mardin Cezaevi'nde namus davası nedeniyle yatan 12 mahkûmla görüşerek anket yaptı. 'Namusunu kanla temizleyenler' isimli anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

  'PİŞMAN DEĞİLİZ'

  Mahkûmların çoğu çevre baskısıyla cinayet işlediğini belirtirken, 'Pişman değiliz' dediler Mahkûmların ifadeleri şöyle:

  * Erkek, 28 yaşında: Öldürdüğüm akrabam şerefimizi beş paralık etmişti. Uyuşturucu bağımlısıydı. Amcam ve dayım beni ona karşı doldurdular. Ya öleceksin, ya öldüreceksin. Ben öldürmesem çevre onu bana yaptırır.

  * Annesinin kaçtığı adamı öldüren Y. (erkek): Pişman değilim, uzayda da olsa yine öldürürdüm. Namussuzluk devam ettikçe bu da sürecek. Devlet ne yaparsa yapsın bu iş önlenemez. İşlediğim suç diğer mahkûmlarca el üstünde tutuluyor.

  * Eniştesini ve ablasını öldüren W: Eniştem ablamın içeceğine ilaç atıp tecavüz etmiş, sonra evlenmişler. Eniştem sağda solda anlatıyormuş yaptığını. Bana öldürme dışında yol bırakmadılar.

  DAVACI VE ŞAHİT YOK

  Araştırmada ölen kişilerin tek yakının dahi katilden davacı olmadığı, katil aleyhine şahitlik yapmadığı ortaya çıktı. Yine araştıma sonucunda cinayet işleyen 12 mahkûmun 7'sinin kurbanı erkek 5'inin ise kadın.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir