Petrol
110.62
0.57%
Euro
17.0083
1.23%
Dolar
15.9403
0.43%
Altın
953.5
1.16%
Borsa
239
0.74%
Bitcoin
485.027
1.87%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Mardin'e turistler için turizm zabıtası geliyor

  Binlerce uygarlığın beşiği olan ve bir açık hava müzesi görünümündeki Mardin'i ziyaret eden turistler için turizm zabıtası oluşturuluyor.
  • 04.07.2014 - 15:00
  Mardin'e turistler için turizm zabıtası geliyor

  Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Februniye Akyol, kentin en önemli caddesi Birinci Cadde'de bulunan zabıtaların artık sadece turistlere hizmet vermek amacıyla görev yapacaklarını söyledi. Akyol, "Aslında zabıtadan ziyade bir turizm görevlisi özelliğini taşıyacak. Konumlandıracağımız zabıtalar bir anlamda rehber olacaklar" dedi.

  Mardin e turistler için turizm zabıtası geliyor #1

  REHBERLİK YAPACAKLAR

  Binlerce uygarlığın beşiği olan ve özgün mimarisi ile bir açık hava müzesi görünümündeki Mardin'i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere hem güvenlik, hem rehberlik hem de seyahatlerinde kolaylık sağlaması amacıyla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde turizm zabıtası oluşturuluyor.

  ÖNCELİK KADIN ZABITALARIN

  Oluşturulacak turizm zabıta biriminin, turistlere yardımcı olacağını belirten Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Februniye Akyol, "Mardin'in Birinci Caddesi'ne şu an Artuklu Belediyesi bakıyor. Biz kurumsallaşmamızı tamamladıktan sonra orayı da biz büyükşehir bünyesine katacağız. Birinci Cadde turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bir geçiş yoludur. Orada özel bir zabıta konumlandırmamız gerekecek. Turizme yönelik dil bilen ve insan ilişkileri iyi olan kişileri konumlandıracağız. Tabi bunların arasında önceliği kadın zabıtalara vereceğiz. Zabıtaların estetiği, iletişim becerisi ve yeteneği daha iyi olduğundan erkeğe oranla kadın zabıtalara öncelik tanıyacağız" dedi.

  2 VARDİYA HALİNDE GÖREV YAPACAKLAR

  Görevlendirilecek turizm zabıtasının kaç kişi olacağına şimdilik karar verilmediğini belirten Akyol, turizm zabıtalarının gece ve gündüz olmak üzere 2 vardiya halinde görev yapacağını açıkladı. Zabıta elbiselerinin hangi renk olacağı konusunda karar alınmadığını ifade eden Akyol, "Biz halkçı bir belediyeyiz. En ufak bir ayrıntıya kadar halka danışarak hareket etmeliyiz. Tabi benim gönlümden geçen ise, kadın zabıtaların mor elbiseli olmasıdır" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir