Euro
10.1622
0.01%
Dolar
8.6475
-0.2%
Altın
491.79
0.04%
Borsa
1.391
-0.08%
Bitcoin
376.577
-1.63%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Marsla ilgili yanlış bilinen gerçek

  Mars'a 1976 yılında ziyaret eden Viking 1 uzay aracından örnekleri inceleyen bilimadamlarından şaşırtan açıklama.
  • 13.04.2012 - 17:28
  Marsla ilgili yanlış bilinen gerçek

  Marsla ilgili yanlış bilinen gerçek #1

  Temmuz 1976'da, Viking 1 sondası Mars yüzeyine inmiş ama yaşamın izlerini bulma konusunda başarısız olmuştu. Bu olaydan 36 yıl sonra bilimadamları bu araştırmanın "hatalı" olduğunu düşünüyorlar.

  "MARS'TA YAŞAM VAR"

  Viking 1'in Kızıl Gezegen'den aldığı toprak örneklerinde bulunan tuzun, mikrobik yaşama dair kanıt olabileceği düşünülüyor.

  Bu yeni analiz, örneklerin "karmaşıklığını", yani yaşamın izlerini araştırıyor. Bilimadamları araştırmaların olumlu sonuçlandığını açıkladılar.
  Siena Üniversitesi ve California Keck Enstitüsü'nden araştırmacılar "Bu sonuçlar Mars'ta hala yaşam olduğunu gösteriyor" açıklamasını yaptılar.

  Ancak araştırmanın olumlu sonuçlandığı açıklansa da, bilimadamları sonuç noktasında ayrılıyor. NASA'nın Ames Araştırma Merkezi'nden Christopher McKay "Organik maddeler bulmak Mars'ta yaşam olduğuna ya da bir zamanlar yaşamın varolduğuna dair kanıt olamaz. Bu sadece organik maddeler olduğunu gösterir" diyor.

  "YÜZDE 99 İHTİMALLE.."

  Ancak Joseph Miller bulunan kanıtlara daha farklı bakıyor ve "Bugüne kadar yaptıklarımızdan sonra, Mars'ta %99 ihtimalle yaşam var diyebilirim, bunu ispatlamanın en iyi yolu da oraya bir mikroskop gönderip, Mars bakterisini hareket halinde görüntülemek olacaktır" yorumunu yapıyor.

  Gelecekte yapılacak Mars seyahatleri ile bu soruya çözüm bulunması bekleniyor.
  NASA, Curiosity adını verdiği yeni Mars gezginini Kasım ayında fırlatmayı planlıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir