Petrol
98.1
-1.51%
Euro
18.4662
-0.36%
Dolar
17.9548
0.09%
Altın
1.033
0.13%
Borsa
2893
0.85%
Bitcoin
429.548
-3.35%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C

  Mavi ışık hastası Poyraz bebeğe devlet yardım eli uzattı

  Antalya'da mavi ışık hastalığına yakalanan oğlunu maddi imkansızlıklar nedeniyle sanayide yaptırdığı cihazla tedavi eden babaya, yardım eli uzandı.
  • İHA
  • 05.02.2015 - 14:37
  Mavi ışık hastası Poyraz bebeğe devlet yardım eli uzattı

  poyraz bebek

  Muratpaşa ilçesi Ermenek Mahallesi'nde müstakil bir evde yaşayan Servet- Zeliha Ergün çiftinin 3 aylık bebekleri Poyraz, doğumundan 48 gün sonra 202 kişide görülen genetik 'Mavi Işık' (Crigler Najar) hastalığına yakalandı. Ailenin 16 yaşındaki kızları Hilal Ergün’e de aynı teşhis konulmuş, mavi ışık tedavisinin ardından annesinden aldığı karaciğerle yaşama tutunmuştu. İkinci çocuklarını da bu hastalıktan kurtarmak isteyen aile hastane hastane gezmeye başladı.

  AİLE TEDAVİ İÇİN CİHAZI ALAMADI

  Fakat Ergün ailesi, gittikleri hastanelerde ya yer bulunamaması nedeniyle zor anlar yaşadı. Çocuklarının hayatta kalabilmesi için mavi ışık tedavisine ihtiyacı olan aile maddi durumlarının kötü olması nedeniyle 10 bin TL değerindeki cihazı alamadı.

  CİHAZ YAPTIRDI

  Bu sırada baba Servet Ergün’n aklına bu cihazın aynısını bir arkadaşının tavsiyesiyle sanayi sitesinde yaptırma fikri geldi. Gerekli malzemeleri temin eden Ergün, fototerapi aletinden cihazı yaptırmayı başardı. Çocuğunu evinde tedavi eden Servet Ergün, oğlunun sağlığına kavuşması için mutlaka karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi.

  Poyraz bebeğe devlet eli uzandı

  DEVLET YARDIM ELİ UZATTI

  Devlet yardım elini uzattı Evde sağlıksız ortamda tedavi uygulanan Poyraz bebeğin yardımına ise Sağlık Bakanlığı yetişti. Poyraz bebek Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı. Hastaneye özel aracıyla gelen baba Servet Ergün’ün mutluluğu yüzüne yansıdı. Baba Servet Ergün, çocuğuna yardım elinin uzandığını belirterek, “Antalya Eğitim araştırma Hastanesi’ne geldik. Bize sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Haberlerin ardından birilerinin eli uzandı. Oğlumun hastanede gerekli tedavileri yapılacak. Kan tahlilleri yapılacak. Son durumu nedir oğlumun bilgi alacağız. Haberlerin ardından bizi arayan çok oldu. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Poyraz bebek yaşasın” dedi.

  Kısa konuşmanın ardından Poyraz bebek annesinin kucağında Antalya Eğitim ve araştırma Hastanesi Poliklinikler bölümünden çocuk cerrahi servisine götürüldü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir