Euro
0.00%
Dolar
0.00%
Altın
0.00%
Borsa
0.00
0.00%
Bitcoin
491.000
1.52%
-3ºC
İstanbul
Çok bulutlu -3 C

  Omega-3 sigarayı bırakmaya yardımcı olabilir

  Omega-3 vitaminin sigarayı bırakmaya yardımcı olabileceği belirlendi.
  • 11.11.2014 - 11:31
  Omega-3 sigarayı bırakmaya yardımcı olabilir

  omega3

  İsrail'de bilim adamlarının araştırması, omega-3 hapı verilen tiryakilerin nikotin ihtiyacının azaldığını gösterdi.

  Araştırmaya, günde en az 10 sigara içen 18-45 yaşındaki kişiler katıldı. İlk gruba omega-3 hapı verildi. Diğer grup, tedavi özelliği olmayan bir kapsül (plasebo) aldı. Araştırmanın konusunu ve omega-3 hapı içtiklerini bilmeyen katılımcıların tiryakilik durumu 30 gün incelendi. Ayrıca katılımcılara sigara sınırlaması getirilmedi.

  NİKOTİN İHTİYACI AZALIYOR

  Bilim adamları, omega-3 alanların günde 2 sigara daha az içtiğini, dolayısıyla nikotin ihtiyacının yüzde 11 azaldığını gördü. Diğer gruptakilerin nikotin ihtiyacında düşüş olmadı.

  Araştırmaya imza atanlardan Sharon Rabinovitz Shenkar, sigarayı azaltmaları ya da bırakmaları için tiryakilere verilen ilaçların çok etkili olmadığına ve bunların telafi etmesi zor yan etkilerinin bulunduğuna dikkati çekti. Bilim adamı, ucuz ve çok az yan etkiye sahip omega-3 vitaminin sigarayı bırakmak istemeyenlerde bile nikotin ihtiyacını azaltabildiğini vurguladı.

  DOKTORA DANIŞARAK KULLANILMALI

  Ancak bilim adamları, omega-3 vitamininin de doktora danışılarak kullanılması gerektiğini belirtti. Araştırmanın sonuçları "Journal of Psychopharmacology" dergisinde yayımlandı.


  Görüş Bildir