Petrol
91.72
-0.09%
Euro
18.4392
-0.58%
Dolar
18.5782
0.04%
Altın
1.021
-0.83%
Borsa
3483
0.00%
Bitcoin
375.582
0.82%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Omuz ağrısı mı çekiyorsunuz

  Orta yaş sonrası her 5 kişiden birinde görülen omuz ağrılarından kurtulmanın öncelikli yolu omzu hareket ettirmek.
  • 26.03.2012 - 12:35
  Omuz ağrısı mı çekiyorsunuz

  Omuz ağrısı mı çekiyorsunuz #1

  Orta yaş sonrası her 5 kişiden birinde görülen omuz ağrılarından kurtulmanın öncelikli yolu omzu hareket ettirmek . Omuz ağrısı sorunu yaşayanlarda ameliyatsız tedavi seçenekleri tükendiğinde omuz için cerrahi girişimler gündeme geliyor. Ameliyatlarda döndürücü kılıf kirişlerindeki kireç çökmelerinin temizlenmesi veya yırtıkların tamir edilmesi, bu kirişlere baskı yapan kemik çıkıntılarının kesilerek sıkışmanın ortadan kaldırılması, İltihaplı keseciklerin temizlenmesi ve hatta nadiren de olsa omuz ekleminin yerine suni mafsal takılmasına kadar çeşitli cerrahi girişimler söz konusu olabiliyor. Bunun hangisinin yapılacağına ise hastanın durumu, yaşı, hastalığın evresi gibi faktörlere bakılarak karar veriliyor.

  Omuz ağrısı neden olur?

  Ağrıların bir kısmı omuz eklemine ait bir sorundan kaynaklanır. Bir kısmı ise başka bir bölgeden yansır veya başka bir hastalığın habercisidir. Omuz ağrıları içerisinde yüzde 60 oranla en fazla rastlanan neden, döndürücü kılıfla ilgili hastalıklardır. Omzun kendi sorunlarından ya da diğer nedenlerle oluşan ağrılar sonucu hasta omzunu uzun süre hareketsiz bırakırsa omuz hareketlerinin neredeyse tamamen kısıtlandığı ve 'donmuş omuz' diye nitelendirilen ağır bir tablo ortaya çıkabilir. Hastalığın aşamalarına göre ameliyatsız ve ameliyatlı çözümler var.

  Yapılmaması gerekenler:

  Ağır paket ve yükler taşıyarak omzunuzu zorlamayın.
  Araç kullanırken camı açmayın.
  Uzun süre kollarınızı yukarıda tutmanıza yol açan çamaşır asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün olduğunca kaçının. Çocuklarımızın okul sıralarında doğru oturmasına dikkat edin ve ağır okul çantaları taşımasına izin vermeyin.
  Düzenli omuz egzersizleri yapın.
  Yoga ve yüzme omuz ağrılarını gidermek için faydalı sporlardır.
  Omuz ağrısı kolayca kronikleşebileceği için erkenden hekime başvurun


  Görüş Bildir