Petrol
113.69
-0.42%
Euro
17.564
0.03%
Dolar
16.3958
0.29%
Altın
979.99
0.76%
Borsa
2461
0.00%
Bitcoin
478.500
-0.39%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  Öndeki masalara oturanlar az yiyor

  Yapılan araştırmaya göre ön masada oturarak yemek yiyenler 'Çok yersem etraftan çirkin görünürüm' kaygısı yüzünden daha az yiyor.
  • 17.10.2014 - 09:56
  Öndeki masalara oturanlar az yiyor

  Öndeki masalara oturanlar az yiyor #1

  İlk kitabı 'Mindless Eating' (Çılgınca Yemek) de insanların düşünmekten daha çok yemek yemeye vakit harcadıklarını söyleyen ABD'li beslenme uzman Prof. Brian Wansink yeni kitabında bu kez yemek yenilen yerin konumuyla beslenme biçimi arasındaki ilişkiyi irdeledi. Wansink, "Slim by Design" (Tasarımla Zayıfla) kitabında lideri olduğu araştırma ekibinin ABD'deki 27 restoranda yaptığı gözlemlerin sonucunu ortaya koydu. Buna göre restoranın girişinden en uzak ve en loş noktadaki masalara oturmayı tercih edenler daha çok et, tatlı v.b. gibi yiyeceklerle en yüksek kaloriyi alanlar. Restoranların giriş kapısına yakın kısmında ya da cam kenarında oturanlar balık ve sebze ağırlıklı yemek yemeyi tercih ediyor. Bar kısmında oturanlar hele bir de karşılarında TV varsa daha çok kızarmış yiyecek ve içki tüketiyor. Wansink "Zayıf olmak istiyorsan zayıf insanların yaptığını yap. Diyete masa seçimiyle başla" diyor.

  Öndeki masalara oturanlar az yiyor #2

  EVDE DE DENEYİN

  Wansink restoranlarda insanların masa seçimleriyle yemek tercihleri arasında bağlantı olmasını, kişinin toplum içinde ağır yemekler yemekten 'çirkin görüntü verebilirim' kaygısıyla çekinmelerine bağlıyor. Ancak ABD'li profesör "Tabii ki evlerinize gelip neyi nerede yediğinizi kontrol etmedik. Ancak evde de daha az kalori tüketmek için mutfak masasından en uzak yerde yemek yemeyi deneyebilirsiniz. Ya da ağır yiyecekleri buzdolabında göz hizasının altındaki raflara koymayı" diyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir