Euro
15.2119
0.45%
Dolar
13.4182
0.31%
Altın
790.4080
0.05%
Borsa
2,006.94
-0.36%
Bitcoin
532.200
-6.55%
9ºC
İstanbul
Hafif yağmur 9 C

  Online Kalp Tarama Projesi hayat kurtarıyor

  Türkiye'de, özellikle genç yaştaki ani kalp ölümlerinin önüne geçilmesi için geliştirilen "Online Kalp Tarama Projesi", ABD İtalya ve Japonya'da yapılan benzer tasarıları gölgede bıraktı.
  • 15.11.2014 - 07:08
  Online Kalp Tarama Projesi hayat kurtarıyor

  Online-Kalp-Tarama

  Çocukları ile gençleri kalp hastalıklarından korumak için Türkiye'de geçen yıl "Online Kalp Tarama Projesi" geliştirildi.

  Proje, ABD, İtalya ve Japonya'daki benzer projeleri geçti. Proje kapsamında 2016'ya kadar İstanbul'un 13 ilçesi, Edirne ve 10 ilçesinde yaşları 6 ila 18 arasında olan 1 milyon öğrencinin kalbine bakılması hedeflendi. Şimdiye kadar da 219 bin 687 öğrencinin kalbine bakıldı. İçlerinden 26 bin 62 öğrenci, kapsamlı muayeneden geçirildi. Kalp rahatsızlığı belirlenen 701 öğrenciye ise müdahale edildi. Onlardan biri, İstanbul Esenyurt'taki Rıfat Ilgaz İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 11 yaşındaki Emir Can Aydın'dı. Kalbinin aort damarında darlık olan sağ ve sol kulakçıkları arasında delik bulunan Aydın, "ani ölüm riski" ile yaşıyordu. Bu risk, proje sayesinde ortadan kaldırıldı. Kalbi kontrol edilen Emir, şimdi hayatını yeniden kazandı.

  "BAŞARI ŞANSI YÜZDE 90"

  Geçen gün Balıkesir'de halı sahada futbol oynarken kalp krizi geçiren Tuğra Yarbaoğlu (16) ve Isparta'da dün tenesfüste kalbi duran Fatih Tunçbilek (14) ise onun kadar şanslı olamadı. Kamu Hastaneleri Birliği İstanbul Çekmece Bölgesi Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır, proje için "Kalp sağlığı için erken tanı büyük önem taşıyor" dedi. Yarbaoğlu ve Tunçbilek'in ani kalp kriziyle öldüğünü hatırlatan Bakır, "Amacımız ani ölümlerin önüne geçmek. Hastalığı gelişmeden önlemek. Sinsi seyreden kalp rahatsızlıklarını bu proje ile önlemek istiyoruz. Çocuklarımızı kaybetmeyelim istiyoruz. Kalp hastalıkları yüzde 90 çözümlenebilir. Bunun farkında olarak işe giriştik. Sağlıklı nesiller için şimdiden tedbir almalıyız" diye konuştu.

  AMATÖR LİG OYUNCULARI DA TARANACAK

  "Sırada amatör lig sporcularının kalbi var. Her yıl İstanbul'da amatör ligde 20 bin maç oynanıyor" diyen Bakır, özetle şunları söyledi: "14 pediatrik kardiyolog, 18 hemşire ile birlikte 42 kişilik ekiple, özel donanımlı EKG cihazları ile taramalara başladık. Hedef 2016'ya kadar 1 milyon öğrencinin kalbinin EKG'sini çekerek, hastalıkları önceden tespit etmek. Proje, şu an ABD, İtalya ve Japonya'da yapılan benzer çalışmaları solladı. Edindiğimiz veriler bakımından 'dünyanın en büyük projesini yürütüyoruz' diyebiliriz. Çekilen tüm EKG'ler veri bankasında toplanıyor. Çocuk yetişkin olduğunda, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında hastalığın öyküsüne bu verilerle sahip olacağız."


  Görüş Bildir