Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.740
0.28%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Ordu-Giresun Havalimanı'na uçaklar konforlu iniş yapacak

  Deniz üzerine inşa edilen dünyanın ikinci, Türkiye'nin ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı pistine uçaklar konforlu iniş yapacak.
  • 12.08.2014 - 11:48
  Ordu-Giresun Havalimanı'na uçaklar konforlu iniş yapacak

  Ordu-Giresun Havalimanı na uçaklar konforlu iniş yapacak #1

  Deniz üzerine inşa edilen dünyanın ikinci, Avrupa'nın ve Türkiye'nin ilk havalimanı olan Ordu - Giresun Havalimanı pistinde, Türkiye'de ilk kez kullanılan bir malzemeyle, uçakların alana konforlu iniş yapabileceğini söyleyen Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, havalimanının altyapısının bir ay içerisinde tamamlanacağını belirtti.

  KORKU ORDU-GİRESUN HAVALİMANI İLE ASGARİYE İNECEK

  Ordu Valisi Balkanlıoğlu: "Ordu-Giresun Havaalimanı uçakların en konforlu iniş yaptıkları havaalimanı unvanını da kazanacak. Vatandaşlarımızı en çok korkutan ve dehşete düşüren nedenlerden birisi de uçakların iniş ve kalkışta yaşadığı sarsıntı. İnşallah vatandaşlarımızın bu korkusu Ordu - Giresun Havalimanı ile asgariye inecek.

  BÖLGE HALKI PROJENİN TAMAMLANMASINI HEYECANLA BEKLİYOR

  Balkanlıoğlu, şöyle konuştu: "Havalimanımız bölgemizi sadece havadan ulaşım açısından uçurmayacak, ekonomik ve sosyal açıdan, turizm açısından da uçuracak son derece önemli bir proje. Fındığa dayalı ekonomisi olan bölgemiz inşallah havalimanı sayesinde çeşitlenecek, turizm hareketlenecek. Bölgemiz, yatırımcıların daha rahat ulaşım sağlayacağı bir yer olacak. Yine ilerleyen süreçte hizmete girecek hava kargo uçaklarıyla, istenilen her şey günübirlik getirilecek. Bu bile son derece önemli. Dolayısıyla bölge halkı projenin tamamlanmasını ümit ve heyecanla bekliyor.

  Ordu-Giresun Havalimanı na uçaklar konforlu iniş yapacak #2

  DENİZE 30 MİLYON TAŞ DÖKÜLDÜ

  Denize 30 milyon ton dolgu malzemesinin döküldüğünü anlatan Vali Balkanlıoğlu, "Günübirlik aldığımız raporlardan da görüyoruz ki havalimanımız tamamen bitmek üzere. Havalimanı iki bölümden oluşuyor, alt ve üstyapı. Altyapı tamamen bitmek üzere" dedi.

  "ALTYAPI BİR AY İÇERİSİNDE TAMAMEN BİTMİŞ OLACAK"

  Havalimanı için kullanılacak toplam dolgu maddesinin 31 milyon ton olarak hesaplandığını anlatan Balkanlıoğlu, şöyle devam etti: "Bu hafta itibarıyla 30 milyon tonu geçen malzeme taşınmış ve denize dökülmüş durumda. Bundan sonra dolgu işleminin bitmesi için 1 milyon tondan daha az malzeme kullanılması yetecek. Fiziki gerçekleşme ise yüzde 96'yı geçmiş durumda. Havalimanının etrafını çevreleyen dış mendirek (dalgakıran) ise tamamlandı. İç koruyucu mendirek ise yüzde 90 civarında tamamlandı. Tahminimiz bir ay içerisinde altyapı tamamen bitmiş olacak.

  "UÇAK KORKUSU ORDU-GİRESUN HAVALİMANI İLE ASGARİYE İNECEK"

  Ordu-Giresun Havalimanı pistine, Türkiye'de ilk defa kullanılan bir malzemenin serileceğini vurgulayan Balkanlıoğlu, şunları kaydetti: "Uçakla seyahat edenler gayet iyi bilir, uçak tekerleri piste ilk değdiğinde bir sarsıntı hissedilir. Bazen insanlar bundan çok korkar. Bu sarsıntı hissedilmesin diye 3 kilometrelik pist boyunca ’stone mastic’ denilen 5 santimetre kalınlığında bir materyal uygulanacak. Türkiye’de bu da bir ilk olacak. Ordu-Giresun Havaalimanı uçakların en konforlu iniş yaptıkları havaalimanı unvanını da kazanacak. Yani Türkiye'nin en modern ve en kaliteli iniş yapılan yegane havalimanı şimdilik Ordu-Giresun Havalimanı olacak. "

  Ordu-Giresun Havalimanı na uçaklar konforlu iniş yapacak #3

  "PROJE YIL SONU İTİBARİYLE TAMAMLANABİLİR"

  Balkanlıoğlu, "Özellikle yolcular hiçbir sarsıntı hissetmeden uçaklar iniş yapacak. Herkes çok iyi biliyor ki vatandaşlarımızı en çok korkutan ve dehşete düşüren nedenlerden birisi de uçakların iniş ve kalkışta yaşadığı sarsıntı. İnşallah vatandaşlarımızın bu korkusu Ordu-Giresun Havalimanı ile asgariye inecek" ifadelerini kullandı. Vali Balkanlıoğlu, Ordu-Giresun Havalimanının şu andaki hızı ve akışıyla devam etmesi durumunda projenin yıl sonu itibarıyla tamamlanabileceğini sözlerine ekledi.

  Ordu-Giresun Havalimanı na uçaklar konforlu iniş yapacak #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir