Petrol
111.06
0.97%
Euro
17.04
1.42%
Dolar
15.9307
0.36%
Altın
949.45
0.73%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
472.518
-1.90%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Ortaöğretim öğrencileri Nano Teknoloji ile tanıştı

  TÜBİTAK'ın desteklediği 7'den 70'e Nano Teknoloji Farkındalığı Oluşturulması projesi ile öğrenciler bilgilendiriliyor.
  • 11.11.2013 - 17:13
  Ortaöğretim öğrencileri Nano Teknoloji ile tanıştı

  Ortaöğretim öğrencileri Nano Teknoloji ile tanıştı #1

  Fatih Üniversitesi tarafından geliştirilen, 400'den fazla öğrenciye ulaşan proje ile ilgili İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Uslu, 'Projenin gençlere uygulama alanı sunması sevindirici. Gelecek nesil bilimle uğraşmaktan korkmamalı.' ifadelerini kullandı.

  PROJENİN AMACI

  Fatih Üniversitesi de gençlerin NanoTeknoloji dünyasına ilgi duymalarını sağlamak ve farkındalık oluşturmak için bir proje ortaya koydu. 7'den 70'e NanoTeknoloji Farkındalığı Oluşturulması projesi, pratik hayatta NanoTeknolojinin kullanılabilirliğini uygulamalı şekilde görme imkanı sunuyor. Projenin ikinci aşamasında, çeşitli branşlarda öğretmenler, üniversitelerde eğitim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yer alıyor.

  'NANO TEKNOLOJİ İLE FARKINDALIK YARATMAK'

  Mustafa Uslu, 'NanoTeknoloji ile eşyaları dönüştürmek ve eşyalara yeni özellikler kazandırmak mümkün. Kullandığımız telefonlardan tutun giydiğimiz kıyafetlere kadar kullanılıyor. Bu demek oluyor ki bu alanda insan yetiştirmemiz ve ortaya çıkacak olan nitelikli insan ihtiyacını karşılamamız gerek. NanoTeknoloji alanında farkındalık oluşturmak ve sevdirmek bu noktada önemli. Ben bu proje ile gençlerin teknolojiye olan ilgilerinin artacağını gördüm. Çünkü burada çekinmeden istedikleri soruya cevap bulabiliyorlar. Bilim üretmek her soruyu sorabilme özgürlüğünü gerektirir. Bu projeyi ortaya koyan Fatih Üniversitesini kutluyorum.' dedi.

  'TEKNOLOJİYİ BİLMEDİKLERİ İÇİN KORKUYORLAR'

  Yediden yetmişe herkeste NanoTeknoloji farkındalığının oluşturulması gerektiğini ifade eden Proje Sorumlusu Uzm. Dr. Yakup Bakış, ilk aşamada ortaöğretim öğrencilerini ele aldıklarını söyledi. Bakış, 'Geleceğimiz olan genç neslin NanoTeknoloji konusunda bilgilendirilmesi ve teknolojiyi sadece satın alan değil üreten insanlar olması bilincinin oluşmasını amaçlıyoruz. Bu alan sadece gelişmiş ülkelerin güç yetirebileceği bir alan değil. Öğrencilerin çoğu bilimi yapamayacakları korkusu taşıyor. Ancak günlük hayatta kullandıkları teknolojilerin yapımını görünce heyecanlanıyor.' diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir