Euro
9.6896
0.07%
Dolar
8.0726
0.02%
Altın
450.57
0.05%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
508.952
-0.81%
10ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 10 C

  Osmaniye'de antik kentin ortasına buğday ektiler

  Osmaniye'de bulunan Kastabala-Hierapolis Antik Kenti, tarım arazisi olarak kullanıldı.
  • İHA
  • 06.04.2015 - 11:40
  Osmaniye'de antik kentin ortasına buğday ektiler

  Osmaniye de antik kentin ortasına buğday ektiler #1

  Osmaniye’nin 12 kilometre kuzey-kuzeybatısında, Cevdetiye-Karatepe yolu üzerinde, Kesmeburun, Bahçe ve Kazmaca köylerinin ortasında, Ceyhan Nehri'nin yakınlarında yer alan, geçmişi arkaik-klasik döneme (M.Ö. 7. yüzyıl) uzanan, 2. ve 3. yüzyıllarda Roma döneminde altın çağını yaşayan Kastabala Antik Kenti’nin şu anki durumu görenleri şaşırtıyor.

  ÇUKUROVA'NIN EFESİ

  2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kazı çalışmaları başlatılan Kastabala Antik Kenti sütunlu ana cadde, kale, tiyatro, hamam, pazar yeri gibi özelliklerinden dolayı Anadolu’daki Roma dönemine ait Perge, Bergama ve Efes antik kentleri ile aynı özellikleri taşıdığı için Çukurova’nın Efesi olarak adlandırılıyor.

  ANTİK KENTİ BUĞDAY TARLALARI KAPLADI

  Kastabala Antik Kenti’nde küçük bir ovaya hakim kaya çıkıntısı üzerinde yükselen Ortaçağ Kalesi de mevcut. Kastabala Antik Kenti böylesine önemli bir yer olmasına rağmen sütunlu ana caddeye köylüler tarafından buğday ekimi yapılmış olması ise gelen ziyaretçileri hayrete düşürüyor. Antik kentin doğu ve batı taraflarını buğday tarlaları kaplamış durumda.

  Osmaniye de antik kentin ortasına buğday ektiler #2

  "TARIM ARAZİLERİNİN KAMULAŞTIRILMASI LAZIM"

  Osmaniye İl Kültür Müdürlüğü’ne bağlı Müze Müdürlüğü’nden bir yetkili ise, antik kentteki buğday tarlaları için “Buranın durumu biraz karışık. Kimi yer köy merası kimi yerler ise şahıslara ait. Şu an için kazı çalışmalarına Gaziantep Üniversitesi tarafından devam ediliyor. Ancak bir an önce antik kentteki şahıslara ait olan tarım arazilerinin kamulaştırılması lazım” şeklinde konuştu.Osmaniye de antik kentin ortasına buğday ektiler #3

  Osmaniye de antik kentin ortasına buğday ektiler #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir