Petrol
91.95
-0.42%
Euro
18.2525
0.04%
Dolar
17.9604
0.26%
Altın
1.021
-0.01%
Borsa
295
1.27%
Bitcoin
424.812
-1.79%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Petshoplar'da artık sadece balık ve kuş satılacak

  Hayvanları Koruma Kanunu üzerindeki görüşmeler tamamlandı ve kanunda bazı önemli değişiklikler yapıldı.
  • 28.04.2014 - 09:55
  Petshoplar'da artık sadece balık ve kuş satılacak

  Hayvanları Koruma Kanunu üzerindeki görüşmelerini tamamlayan TBMM Çevre Alt Komisyonu, sivil toplum kuruluşlarından (STK) gelen öneriler doğrultusunda önemli değişiklikler yaptı.

  Petshoplar da artık sadece balık ve kuş satılacak #1

  KARA VE SU SİRKLERİNİN YASAKLANMASI ÖNGÖRÜLDÜ

  Yunus parkları başta olmak üzere hayvanlar kullanılarak yapılan kara ve su sirklerinin yasaklanması öngörüldü. 

  BALIK VE KUŞ DIŞINDA HAYVAN SATILAMAYACAK

  Petshop’larda balık ve kuş dışında hayvan satılmaması yönünde de değişiklik yapıldı. Çevre Komisyonu’nda mayıs ayında görüşülmesi beklenen tasarının aynen kabul edilmesi halinde uygulamaya konulacak bazı düzenlemeler şöyle:

  MİKROÇİPLİ TAKİP 

  Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanlar, yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen bakımevlerine götürülecek. Burada kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanlaramikroçip takılacak. Daha sonra da sahiplendirilecek. Sahiplendirilemeyenler ise alındıkları ortama bırakılacak. 

  BAKIMEVLERİNE ÖZEL ALAN TAHSİS EDİLECEK

  Bakımevlerinde güçten düşmüş hayvanlar için özel alan tahsis edilecek. 

  Üretimçiftlikleri haricinde hayvan ticareti yapmak yasaklanacak.

  Akvaryum balıkları ve kuş türleri yasağın dışında kalacak. Bu hayvanların ticaretinin yapıldığı yerlerde, hayvanların sağlıklarının iyi, barındırıldıkları yerin temiz ve sağlık şartlarına uygun olması zorunlu olacak. 

  HAYVANLAR KULLANILAMAYACAK

  Hayvanlar acı, ıstırap ya da zarar görecek şekilde filmçekimi, gösteri, reklam ve benzeri işler için kullanılamayacak.

  DENEYLERE SINIRLAMA 

  Hayvanlar üzerinde yapılacak deneysel çalışmalar, etik kurullarınca düzenlenen eğitimprogramlarına katılarak deney hayvanı kullanım sertifikası alan araştırmacılar tarafından yapılabilecek. Bunların ithalat ve ihracatına Gıda, Tarımve Hayvancılık Bakanlığı izin verecek. 

  Başta yunuslar olmak üzere hayvanlar kullanılarak yapılan kara ve su sirklerinin işletilmesi yasaklanacak. Uymayanların işletme ruhsatı iptal edilebilecek.

  TASMA ŞART OLACAK 

  Kas ve çene yapısı güçlü, tehlike arz edebilecek köpekleri ağızlıksız ve tasmasız dolaştıranlara 500 lira para cezası uygulanacak. 

  Ev hayvanlarını satan veya alan kişiler, hayvanlarından kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olacak. Tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları hayvanları sahiplenenler tazmin etmek zorunda kalacak. 

  HAYVAN SATAN VE ALANLAR SERTİFİKA ALMAKLA YÜKÜMLÜ OLACAK

  Ev hayvanı satan ve alanlar, hayvanların bakımı ve korunması ile ilgili yerel yönetimlerce düzenlenen eğitim programlarına katılarak sertifika almakla yükümlü olacak 

  HAYVANI USULÜNE UYGUN KESMEYENE CEZA

  Hasta, sakat ve yaşlı durumda bulunan veya iyileşemeyecek derecede ağrısı, acısı olan hayvanı usulüne uygun kesmeyen, ağrısız öldürme amacından başka amaçla birine devreden, satan veya alanlara bin lira para cezası uygulanacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir